Korisnici interneta na Apeninskom poluostrvu poput ostatka sveta muče muku sa spemom, verovatno najvećom boljkom na globalnoj kompjuterskoj mreži. Svojevremeno je Bil Gejts izjavio da će „u roku od dve godine spam biti potpuno eliminisan“. Međutim, čini se da se „proročanstva“ vlasnika Majkrosofta nisu ostvarila, a kako sada stvari stoje, u skorije vreme, i neće.

Korisnici interneta na Apeninskom poluostrvu poput ostatka sveta muče muku sa spemom, verovatno najvećom boljkom na globalnoj kompjuterskoj mreži. Svojevremeno je Bil Gejts izjavio da će „u roku od dve godine spam biti potpuno eliminisan“. Međutim, čini se da se „proročanstva“ vlasnika Majkrosofta nisu ostvarila, a kako sada stvari stoje, u skorije vreme, i neće. Kako piše rimski dnevnik Republika, na spemove u Evropi, prema podacima Evropske komisije, otpada čak 90 odsto mejlova koji cirkulišu mrežom. Najviše problema sa spemom imaju veliki besplatni serveri za elektronsku poštu poput Yahoo ili Hotmail servisa. Recimo, usluge Hotmail servisa koristi 280 miliona ljudi, dnevno na server stigne četiri milijarde poruka, od tog broja samo je 600 miliona mejlova upućeno na prave adrese, a sve ostalo je, pogađate, spem. Ispada da se na svakih pet sekundi u nekom delu sveta negde pojavi poneki spem.
Ovaj problem je u razvijenom svetu toliki da već danima u Italiji štampa, a i elektronski mediji, upozoravaju na problem. Budući da Italija spada u razvijeni svet, onda ova tema zauzima ravnopravno mesto sa svim ostalim temama u rubrici Društvo na stranicama dnevnih novina. Javnost se digla na noge posle objavljivanja podataka Državnog zavoda za statistiku. Prošle godine je broj mejlova u ovoj zemlji koji je otpadao na spem iznosio 66 odsto, a ove godine čak 72 odsto. Predviđanja za budućnost niko normalan se i ne usuđuje javno da iznese. Verovatno će uskoro dostići i SAD gde se broj neželjenih mejlova popeo na 92 odsto.
U borbi protiv ovog zla velike multinacionalne kompanije potroše preko 10 milijardi dolara godišnje. Provajderi u Italiji, kao i svugde u svetu savetuju korisnike da se snabdeju svim mogućim zaštitama s prefiksom „anti“, što će reći, treba imati antivirus, antidajler, naravno, antispem programe. Spomenuti provajderi upravo i pokušavaju da pridobiju nove korisnike pozivajući se na cene usluga koje su niže od ostalih, a i na zaštitu od spema i virusa koja je bolja nego kod ostalih konkurenata. Naravno, korisnicima se savetuje da često menjaju lozinke koje bi trebalo da budu što komplikovanije, ali i to da ne odgovaraju na mejlove nepoznatih pošiljalaca koje ne očekuju. Najviše spemova svugde u svetu, pa i u Italiji, posvećeno je vijagri i gomili ostalih preparata koji nude lek protiv impotencije, odmah zatim slede pozivi na basnoslovne lutrije s ogromnim dobicima i odlazak na krstarenje iz snova. Na krstarenja su, inače, Italijani veoma „slabi“ s obzirom na to da većina njih želi tako da provede svoj godišnji odmor.
Tako prosečnom korisniku interneta u Italiji ne preostaje ništa drugo nego da očajava, da se paranoično štiti, ili da veruje u Boga ili sreću. Celu dramu oko spema u Italiji možda najbolje opisuje kolumnista Republike Gabrijele Romanjoli koji piše: „Reč je o zabrinjavajuće začaranom krugu.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari