Bicikl zaključan plesom 1

Možda vam ime Nevena Kocić još uvek ne znači puno, ali ste se sa njenim kreacijama možda sreli, a ako niste sigurno hoćete jednog dana. Za sebe kaže da je arhitekta i pronalazač, studirala je Arhitektonski fakultet u Beogradu, ali su je ambicije i kreativnost preselile u Njujork gde se ostvarila u digitalnoj umetnosti. Danas radi u Parsons School of Desing, gde pomaže studentima da svoje ideje materijalizuju, a bavi se i 3D animacijom. Možda i najzanimljivija Nevenina kreacija je „Charm Lock“, njen diplomski rad na njujorškoj školi ITP, aplikacija koja zaključan bicikl oslobađ a jedino plesom.


Charm Lock služi kao novi sigurnosni sistem za zaključavanje bicikala. Radi tako što se instalira na telefon i koristnik svojim plesom ili bilo kojim specijalnim pokretom otključava bicikl. Na biciklu postoji i fizički ključ, jaki elektromagnet koji prima signal kao šifru sa telefona, odnosno aplikacije priča Nevena Kocić.

Ljubav prema borilačkim veštinama koje je trenirala u Beogradu i kreativnost iznedrili su „Karate Cube“, interaktivnu simulaciju za lomljenje karate crepova, odnosno Tamaišivari veština. Instalacija ima senzore za pritisak i meri jačinu udarca u sunđeraste kocke. Takođe, ima i projektor koji prikazuje koliko se blokova polomilo, kao i nivoe koji su zapravo skale za jačinu. Da sve bude autentično, osoba koja lomi blokove nosi kimono i pojas koji posle udarca svetli u bojama karate pojaseva, od žutog do crnog.

Nevena je mislila i na društvene mreže pa je nastao „Twitter notebook“.

Napravila sam ga, kao i Karate Cube, zajedno sa jednom drugaricom i to od realnih podataka koje ljudi najviše tvituju. Sakupljala sam podatke godinama kao što su brojanje tvitova po satu, količina retvitova, njihovo geografsko poreklo, najzastupljenije reči i teme… Nakon „filtriranja“ podaci su vizualizovani a onda odštampani na običnom i 3D štampaču. Dobile smo svesku namenjenu svakome, da je nosi svuda sa sobom i da ga podseć a da tvituje ili da zapiše neki tvit kako ga ne bi zaboravio objašnjava naša sagovornica.

Zajedničko svim Neveninim projektima je to što koristi različite programe jer se bavi sa više stvari. Skromno, smatra da je još uvek daleko od eksperta. Njene kreacije nastaju u Njujorku, a što se tiče Srbije i arhitekture učestvovala je na nekoliko konkursa sa prijateljima kako bi povremeno ostala u struci. Ipak, najveću šansu dobila je u SAD, a stipendija je jedan od važnih faktora. Stipendija je uvek prva prepreka za dalje školovanje, ja sam svoju tražila godinu dana zaključuje Nevena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari