Više od 41 odsto datoteka u kompanijskim okruženjima za skladištenje podataka ostalo je netaknuto tokom tri godine od njihovog nastanka, što je jedna od prilika za smanjenje troškova čuvanja podataka, navodi se u prvom „Indeksu genomike podataka“ kompanija Veritas.

To je prvi pouzdani uvid u sastav podataka velikih korporacija koji se odvija u realnom vremenu, a ide u smeru merenja performansi okruženja za skladištenje, kao i pobuđivanja interesovanja i stupanja u akciju kad je reč o ovom rastućem izazovu. Izveštaj jasno pokazuje da se ogromna količina najrazličitijih podataka koji se čuvaju bukvalno „ubaja“ već tokom prve tri godine. Takođe, izveštaj nam otkriva da slike, programerske datoteke i komprimovane datoteke zauzimaju skoro jednu trećinu kapaciteta prosečnog okruženja za podatke velikih korporacija. Posmatrano po brojnosti, na programerske datoteke otpada ogromnih 20 odsto ukupnog broja datoteka.

Saznanja koja pruža „Indeks genomike podataka“ kompanije Veritas organizacijama mogu da ubrzaju pokretanje inicijativa za inteligentno postupanje i posvećivanje korektivnim merama tamo gde će one imati najbolji rezultat. Još jedan od zanimljivih podataka nam govori da je jesen dominantno godišnje doba za kreiranje datoteka. Najdrastičniji porast u jesen beleže tekstualne datoteke (91 odsto), geografski podaci (89) i tabele (48). Očigledno je i to da najviše video snimaka nastaje leti i tokom jeseni, pa da ih onda, kad se korisnici vrate s odmora prebacuju na kompanijske diskove, što rezultira porastom broja video datoteka za 68 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari