Vesti iz tehnologije odavno su preplavile Internet. Mnogo je stranica koje su specijalizovane za njihovo objavljivanje, ali ponekad se ima utisak da se od drveta ne vidi šuma i da sve strane izgledaju isto. „Naš slogan je ‘vesti za štrebere – važne stvari’. Radi se o mjestu na kome se kompjuterski štreberi mogu okupljati i razgovarati o Linuxu, IPHONU, tehnologiji, potezima koje vlada preduzima kako bi uticala na naše mogućnosti za korišćenje elektronskih sprava i tehnologije, internet kulturu i slično“, – kaže Rob Malda, osnivač internet sajta Slashdot.

Vesti iz tehnologije odavno su preplavile Internet. Mnogo je stranica koje su specijalizovane za njihovo objavljivanje, ali ponekad se ima utisak da se od drveta ne vidi šuma i da sve strane izgledaju isto. „Naš slogan je ‘vesti za štrebere – važne stvari’. Radi se o mjestu na kome se kompjuterski štreberi mogu okupljati i razgovarati o Linuxu, IPHONU, tehnologiji, potezima koje vlada preduzima kako bi uticala na naše mogućnosti za korišćenje elektronskih sprava i tehnologije, internet kulturu i slično“, – kaže Rob Malda, osnivač internet sajta Slashdot.org za Glas Amerike. Na ovoj adresi se objavljuju tehnološke vesti, ali ima i foruma koji su posvećeni novim trendovima u svetu visoke tehnologije. „Taj osećaj zajednice, gde jedna vest može da izazove stotine komentara, osnova je onoga što Slashdot.org jeste, kaže Malda: „Raspravljamo o mnogo tema. Draže nam je da Slashdot uporedimo s pubom nego s nekim novinama zato što smo grupa čangrizavih muškaraca koji debatuju o raznim pitanjima.“
Slashdot je počeo da radi pre desetak godina, a iako je većina posetilaca iz Severne Amerike, svaki četvrti dolazi iz inostranstva. Pre nekoliko dana na ovim internet stranicama mogle su se pročitati informacije oko objavljivanja nove, beta verzije popularnog internet pretraživača, Firefox, zatim o hakovanju srčanih pejsmejkera i o novim standardima za rad takozvanih crnih kutija u avionima.
Većinu tekstova na te internet stranice postavljaju čitaoci koji međusobno glasaju o objavljenim tekstovima, a konačnu reč imaju urednici sajta. „Čitaoci nam šalju svaki dan nekoliko stotina priloga, a mi ih biramo i postavljamo na Internet. Mišljenja naših čitalaca deo su tog procesa jer njihovi glasovi mogu da odluče koliko su objavljene informacije važne i kvalitetne, a mi urednici ih samo sortiramo“, kaže Rob Malda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari