Nastanak prvih hardiskova – stovarišta svakakvih informacija usko vezanih za sve aspekte ljudskog života oslobodio je čoveka potrebe da pamti mnoge stvari poput rođendana, brojeva telefona, finansijskih računica i imena poslovnih partnera. Kao i obično, ne misleći na ono što gubi, zamenio je stariji oblik prenošenja informacija novim, i tako izgubio – pamet – sposobnost da memoriše informacije.

Nastanak prvih hardiskova – stovarišta svakakvih informacija usko vezanih za sve aspekte ljudskog života oslobodio je čoveka potrebe da pamti mnoge stvari poput rođendana, brojeva telefona, finansijskih računica i imena poslovnih partnera. Kao i obično, ne misleći na ono što gubi, zamenio je stariji oblik prenošenja informacija novim, i tako izgubio – pamet – sposobnost da memoriše informacije. Kao u popularnoj pesmi novog talasa osamdesetih – „video je ubio radio zvezdu“.
Bilo zbog ozbiljnosti problema zaboravljanja koji se strovalio na Ameriku, bilo zbog otvaranja nove industrije preparata protiv zaboravljanja, na ovaj problem se u tamošnjoj javnosti poslednjih godina skreće velika pažnja. Podloga za priču o narastajućoj zaboravnosti je činjenica da razmišljenje modifikuje mozak stvaranjem dendrita – razgranatih minijturnih prenosilaca električnih signala po mozgu. Po rečima doktora Koena sa univerziteta Džordž Vašington, ljudi mogu da stvaraju moždane ćelije, iako nam je do sada govoreno da je to nemoguće.
Dok doktor Koen svoje moždane ćelije razvija pojačanim aktivnostima poput sviranja klavira i pisanja romana, nova industrija moždanog fitnesa ima 225 miliona razloga da budi svest o zaboravnosti. Dobar rast ovog biznisa obećava tržište vredno 2 milijarde dolara do 2015. godine. Da ne bi bili među 16 miliona Amerikanaca koji će, po proceni «Alzheimer’s Association“ bolovati od ove bolesti, današnji mladi morali bi da počnu sa nekim od efikasnih tretmana za jačanje mozga. Svoje ponude dao je „Nintendo“, „Posit Science“, „MINDFIT“, a po ceni od 10 dolara mesečno i mnogi web sajtovi poput lumosity.com i happy-neuron.com, koji nude razne oblike kognitivnog treninga.
Sve ove vežbe i mentalne igrice, da bi ubrzali lenje mozgove, razvili su, kako navode sajtovi, vodeći stručnjaci iz oblasti neurologije, a kao dokazani rezultati treninga navode se: jasnije i brže razmišljanje, poboljšana memorija za imena, brojeve, putne pravce, uvećana budnost i svesnost, bolje raspoloženje kao i koncentracija na poslu i pri vožnji. Uz preparate poput koenzima Q10 i dobro poznatog Ginka, svet odlučno počinje da se odupire zaboravljanju stvarajući novu, pomalo iritirajuću retoriku svesnosti. Iskazi poput „moji neuroni se osećaju raspaljeno“ ili „mozak mi je unapređen i svež“ preplavljuju stranice sa komentarima na moždane treninge. Preplašeni pojavom koja je već nazvana „raspadanjem mozgova“, mnogi su platili skupe preglede MRI skenerima, kao i genetska istraživanja koja između ostalog testiraju pacijente na alchajmerovu bolest.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari