Linux operativni sistem – Novi život za stari računar

Ostavite komentar


  1. Stim ako iskusite neki problem, odvojite jedno 6 sati, do nekoliko dana da resite taj problem. A mozda ga nikad i ne resite, i pored ulozenog truda i vremena, kao ja sto sam imao problem sa drajverima za stampac. Pa se posle nekog vremena u Linuxu, vratih ponovo na Windows. I komfor se racuna, ne samo ta besplatnost.

    1. Netacno, iako koristim Linux tek nekoliko meseci pa mi se desi poneki problem, tu je hexchat de ce vam programeri vrlo rado ocas posla pomoci da rtesite problem.

  2. „Najpotpuniji Linux je svakako Ubuntu“… Pretenciozna izjava za nekoga ko se tek upoznao sa Linux sistemom, i nadasve pogrešna. Linux koristim kao primarni OS preko petnaest godina. Linux je kernel, sve ostalo su servisi i grafički interfejs.

  3. Najbolje da napravite tekst sa lokalnim LUG zajednicama. Moze mesecno jedan intervju od Subotice do Niša.

  4. Linux distribucije za desktop korisnike su vječno nedorađeni proizvodi. Svakome kome je stalo do komfora i lakoće korištenja nikad ne bih preporučio ijednu Linix distribuciju. Kao što je već spomenuto u komentarima, ono što je danas banalno na sistemima kao što su Windows ili MacOS, na Linux distribucijama može da bude izuzetno bolno i za napredne korisnike. Linux distribucije bih preporučio jedino entuzijastima. Ali njima preporuka i nije potrebna jer su takvi već probali Linux. Linux-ovo obećanje savremenog OSa koji će da konkuriše drugim OSovima na desktop tržištu je odavno propalo. Linux ima stabilnih 1-2% udjela na tržištu OSova, koje većinom čine serverske instalacije. To je statistika koja se ne mijenja već deceniju i više.

    1. Ah, koliko pogrešnih informacija. Skoro sve Američke vladine agencije koriste neku vrstu Linux-a. Cela Nemačka vlada je odavno prešla na Linux. Inače vlasnik Github-a, ako znate šta je to je Microsoft. Sve ideje i inovacije koje Open Source zajednica ima se preuzmu od strane velikih kompanija i kasnije se naplaćuju. Posleenji primer je Edge browser u Windows-u. Kada su shvatili da nikada neće napraviti dobar pretraživač, preuteli su Open Source Chromium, koji je pisan za Linux i stavili svoj logo. Inače 70 % servera u Microsoftu se vrti na Linux i Unix sistemima. Linux je kernel i on radi savršeno, sve ostalo čine servisi i GUI koji nwstručni korisnici ocenjuju. Inače KDE i Gnome okruženje su svetlosnim godinmaa ispred Windows i Mac OS-a. Ono ispod haube je važno, ali objasniti to sveznajućim građanima ove države…
      Vredniji i cenjeniji su sertifikati vezani za Linux i UX nego bilo koji drugi. Svemirska stanica Mir, vojska, svi aparati na svetu koriste neku vrstu Linuxa. Sve ostalo natržištu je šminka.

      1. Mislim da niste bas u toku. Nemacki eksperiment sa Linuxom se zavrsio kao fijasko. Verovatno baratate bajatim informacijama, i to onim iz vremena kada je vladalo odusevljenje Linuxom. Zadnje sto ja cujem po tom pitanju je da se Minhen vraca na Windows, a i mislim da je slicna situacija sa nemackom pokrajinom Niedersachsen. Mozda ima i svezijih informacija po ovom pitanju, posto su i ovo info. od pre 2 godine. Proguglajte malo, proslo je to odusevljenje Linuxom. Nije to uopste besplatno, kao sto se prica. Jer sta biva sa obukom kadrova, odrzavanjem tih sistema, softwerom koji treba zameni namenski komercijalni softweare i slicno. Ko to placa? Najlakse je instalirati operativni sistem, to znaju i klinci od 10 godina, nego sta dalje.

    2. Jao, Pero izgleda koristio Yddrasil iz 92. Danas Ubuntu (pogotovo Ubuntu Mate), Linux Mint, Zorin, Bebian, Arch, Elementary i pogotovo MX Linux su plug and play. Jedino sto ljudi imaju neke probleme je vezano za NVidia kartice, mada je i NVidia otvorila kod za Linux, vec, ama bas nista nisi ubo.

  5. Da je Linux toliko sjajna stvar davno bi Microsoft podelio otkaze zaposlenima i otišao u večnost. Windows je mercedes po pitanju udobnosti za korisnika a Ubuntu je zarđala bicikla sa izbušenim gumama. Jedina prava svrha za linux je serverska primena i u embedded aplikacijama (tu je nenadmašan i tako će to ostati barem sledećih 10 godina barem), sve ostalo je mazohizam.

    1. Ne znam odakle ti sve ove informacije ali one nisu tačne. Bar ne u onoj meri u kojoj ti misliš da jesu. Prvo i osnovno je to da svaki OS ima svoje prednosti i mane i veoma je teško upoređivati Windows i Linux.
      I da, Linux jeste sjajna stvar, dovoljnda da svojevremeno Microsoft posveti novca, političkog uticaja i dobar deo svojih resursa da tu platformu izbaci sa tržišta (pre 15tak godina) . Microsoft je definitivno dobio rat za desktop ali je izgubio sve ostalo a to ostalo radi na Linux ili sličnim platformama. Taj poraz je i Microsoft sam prihvatio kao činjenicu i prihvatio je Linux kao nešto dobro i pozitivno za svoje korisnike. Teško ćeš se zaposliti u Microsoft-u ako ne znaš linux. Čak i kao podrška. Mi danas imamo slučaj da je Microsoft implementirao WSL (Windows Subsystem for Linux) što dovoljno govori da linux jeste sjajna stvar.
      Naslov ovog teksta, a koji ti nisi ni pročitao, je: „Linux operativni sistem – Novi život za stari računar“
      Poguraj Windows 10 na starom računaru. Pa neće da bude. Ali će stari računar veoma lako gurati neku linux distribuciju. Korisnik će imati stabilan OS, sigurno korišćenje web aplikacija, i ukoliko nije profesionali korisnik MS Word-a neće imati velikih problema da deo svojih poslova uradi na toj stroj mašini. Većini linux distribucija ne treba u proseku 500MB Rama da bi podigao sistem, ostatak RAM-a je za korisničke aplikacije.

      1. @MakeMyDay, nisi bas ispratio da je Microsoft izbacio svoj prvi Linux Kernel, da je ubacio nekoliko miliona e u razvoj Linuksa i da Microsoft iskljucivo koristi Linux Servere za svoje SQL baze.

    2. Voleo bih da sretnem taj tvoj Mercedes i upoznam je sa jednom od Pen test distribucija Linux-a. Ne bi verovao u stvari koje vidiš, a noričito u one koje ne vidiš 🙂

    3. Pre par godina sam uradio dual boot na svom računari i sada koristim Windows samo kad moram (to jest nikad). Posle instaliacije inux Mint sve radi besprekorno: štampač, skener mator 20 godina, odamh je prepozano SB Live zvučnu karticu, bez ikakve muke. Da biste u Windowsu 10 promenili pozadinu , recimo, ima da se mučite dok ne nađete gde se to i kako radi. U Linuxu – dva klika mišem. Nekada (pre desetak godina) MS Office je bi „zakon“ za LibreOffice – sada je obrnuto. A da ne pričamo o lakoći i intuitivnosti korišćenja ovog drugog. U Wordu ima da klikćete mišem jedno pesto puta da, recimo, namestite sliku. U Writeru – dva klika mišem. I da ne nabrajam. GIMP ne zaostaje ni u čemu za Photoshopom. Problem je što su WIndows i MS Office već imali monopol i za većinu korisnika računa koji Word smatraju za svesku bez linija, a Excel im je sveska u kockicama i tu je kraj. Ovo kuckam u Linuxu i sve radi kao sat.
      Ako je Windows Mercedes, LInux je Rols Rojs.

  6. Linux je ukradeni Unix koji pokušava decenijama da postane Windows i to neuspešno, jer iza njega ne stoje dolari Bil Gejtsa, nego grupa povremenih entuzijasta.
    Međutim osnovna razlika je u upoređenju.
    „naši korsnici“ upoređuju ukradeni Windows ili MACOS sa beslpatnim Linuxom
    DA „naši korisnici“ račuanra kod kuće moraju da palte +150 evra za Windoes-MacOS itakako bi razmišljali o Linuxu te bi prvo nabavili računar koji radi na Linuxu a onda nabavili periferne uređaje za koje Linux ima podršku.
    Ovako 99 proenata naših računara ima ukradeni Widnows iili u mnogo manjem obimu MacOS

  7. Koristim Debian na starom kucnom laptopu oko godinu dana. Nisam struvnjak za Linux, a nisam ni neznalica. Problemi minorni, nista veci nego na Windowsu. Iz iskustva, ima racunara gde drajveri prave probleme, posebno sa wifi karticama, ali to je zato sto prouzvodjac nije napravio dobar drajver za Linux. Sve radi Ok – Browseri, LibreOffice, Vlc, Python, baze podataka… sa moje strane tople preporuke za Linux.

Ostavite komentar


Tehnologije

TikTok

TikTok lansirao svog konkurenta Instagramu

TikTok je postepeno počeo da omogućava pristup svojoj verziji Instagrama - aplikaciji TikTok Notes. Ona je trenutno dostupna samo delu korisnika u Australiji i Kanadi, koji će imati mogućnost ograničenog testiranja nove aplikacije.

Naslovna strana

Naslovna strana za 27. i 28. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bisera Veletanlić, muzičarka

Danas je list koji je društvu apsolutno neophodan. Šteta što nema više listova poput Danasa.