Nokia 5610: Xpress Music logo sa sobom donosi dovoljno prijatnih nota da one prosto iskaču iz telefona koji se njime diče. Nokia 5610 izgleda kao veći mp3 plejer. Centralni taster na to najviše sugeriše, jer je na njemu iscrtan „play“ i „pause“ znak. Ove godine muzika je sastavni deo većine telefona i sve su manje razlike među njima, jer svi uglavnom isto nude.

Nokia 5610: Xpress Music logo sa sobom donosi dovoljno prijatnih nota da one prosto iskaču iz telefona koji se njime diče. Nokia 5610 izgleda kao veći mp3 plejer. Centralni taster na to najviše sugeriše, jer je na njemu iscrtan „play“ i „pause“ znak. Ove godine muzika je sastavni deo većine telefona i sve su manje razlike među njima, jer svi uglavnom isto nude. Na korisniku je jedino ostajalo da memoriju napuni pesmama i da uživa. Razlika između muzičkih telefona, i onih koji to nisu, je u detaljima.
Ali ti detalji su ono zbog čega se odlučujemo za jedan, a ne neki drugi proizvod. Nokia 5610 nema neke dodatne tastere za kontrolu muzičkog sadržaja, ali ipak ima nešto što je izdvaja iz mase. To je klizač koji se nalazi između displeja i kontrolnih tastera. On je blago uzdignut iznad okoline i pogodan je za pomeranje prednjeg dela telefona, da bi se pristupilo numeričkoj tastaturi. Primarna funkcija ovog klizača je prečica ka muzičkom sadržaju. Povlačenje ulevo vas vodi u muzički plejer, a povlačenje udesno u kontrolu radio aparata. Ako biste išli dalje u istom pravcu stigli biste do kontrole radija, tj. muzičkog plejera (respektivno), a trećim pomeranjem u istom pravcu zatvorili krug i vratili se na početni meni. Ako biste pomerili klizač dok je aktivan neki program, on bi se momentalno zatvorio.
Slajder crne boje sa crvenim ili plavim aplikacijama izgleda dovoljno drugačije da bi privukao poglede sa strane. Plastična maska izgleda nešto jeftinije i deluje neozbiljno. Ovaj telefon je namenjen mlađoj populaciji i njima ne smeta neozbiljan izgled. Kamera od 3.2 MP sa autofokusom sigurno će doprineti „multimedijalnom“ ugledu Nokije 5610.
Srce ovog veseljaka kuca u S40 ritmu. Poslovne mogućnosti su u granicama korektnosti. Imenik prima 2000 kontakata, do pet brojeva telefona po kontaktu. Najambiciozniji će s mukom napuniti sva slobodna mesta. Aktivna pripravnost je prilagodljivija od one u S60 OS. Na traku s prečicama možete postaviti bilo koju aplikaciju i koliko god vam treba polja, a ne samo šest. Polje „moja napomena“ još uvek je jedinstveno na tržištu, kako u ponudi Nokije (S40 OS) tako i kod ostalih proizvođača telefona. U njega možete napisati šta god hoćete, dokle god to može da stane u predviđenih 140 karaktera. Polje „kalendar“ uredno vas obaveštava koji je dan u nedelji i godini (datum), a u njegovom okviru su i vaše dnevne obaveze unapred unete. Ako vam se ova poslovnost ne sviđa i ako niste toliko pedantni, ambiciozni i uredni, možete je skroz ukinuti i na ekran postaviti neku vašu dragu sliku/fotografiju, ili se ograničiti na prečice ka programima kojima vode navigacioni tasteri.
Kamera je, kao što smo već napomenuli, 3.2 MP. Nije upadljiva jer je dizajn koncipiran ka povećanju ugođaja muzike. Poleđina telefona liči na telefon koji je otporan na udarce, ali vam ne savetujemo da ga testirate u tom pravcu. Rezolucija foto ćelije od 2048 x 1536 precizno i verodostojno prikazuje „uhvaćeni“ kadar. Blic je mnogo jak na udaljenosti od 30 cm i bolje je fotografisati bez njega. Na udaljenosti od 30 do 150 cm fotografije su vrlo dobre. Boje blago idu ka plavoj. Video snimci su mogući do VGA (640 x 480) rezolucije. Dugo nije bilo telefona sa ovakvim video mogućnostima i toplo pozdravljamo Nokijinu odluku da se uz pomoć modela 5610 vrati na tržište.
Muzika je u telefonima sa „Xpress Music“ labelom dominantan sadržaj. Uz aparat dolazi FM antena u vidu produženog kabla koji s jedne strane ima 2.5 mm džek, a s druge 3.5 mm ulaz za drugi kabl sa slušalicama koji od tastera za upravljanje muzikom ima samo stani/kreni. Uz razočaranje tasterom, tj. njihovim nedostatkom, slušalice su veoma malog promera i verovatno će vam ispadati iz ušiju. Iznenađuje Nokijin stav da tako nasumično stavlja slušalice uz telefon, umesto da se drži nekog standarda. Primera radi, uz 5610 prečnik bubica je 15 mm, a uz 7390 18 mm, što je 20 procenata razlike. Zvuk je veoma glasan. To je očekivano od muzičkog telefona i iznenađujuće od ovako malih slušalica.
Prijem radio signala je standardno dobar. Moguće ga je slušati i na zvučniku telefona. Razočarala nas je pozicija zvučnika, jer se nalazi na poleđini telefona. Da bi zvuk bio dobar displej mora biti okrenut ka podlozi, a tada se ne vide parametri izabrane muzike.
Uz telefon i pomenute slušalice, u pakovanju smo zatekli i USB kabl, punjač, detaljno uputstvo, disk s pratećim softverom i memorijsku karticu veličine 1GB.
Pažljivim merenjem primećeno je da su telefoni ove godine bili jeftiniji nego prošle godine, iako su im se mogućnosti realno povećale. Ostaje nam da se nadamo da će sledeće godine biti još jeftiniji i još funkcionalniji. U našoj redakciji dva člana su dala svoje srce ovom telefonu, i obećala mu se na vernost. Verujemo da se ni vi nećete pokajati ako isto odlučite.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari