Japanski Internet provajderi planiraju da oduzmu Internet konekciju svakome ko bude ilegalno daunloudovao fajlove, čime će biti sprovođena jedna od najodlučnijih mera u borbi protiv onlajn piraterije. Internet provajderi su se odlučili na ovu drakonsku meru suočeni sa sve većim žalbama koje na njihovu adresu stižu od asocijacija muzičke, filmske i video industrije.

Japanski Internet provajderi planiraju da oduzmu Internet konekciju svakome ko bude ilegalno daunloudovao fajlove, čime će biti sprovođena jedna od najodlučnijih mera u borbi protiv onlajn piraterije. Internet provajderi su se odlučili na ovu drakonsku meru suočeni sa sve većim žalbama koje na njihovu adresu stižu od asocijacija muzičke, filmske i video industrije. Prema novinskim izveštajima servis provajderi će prvo poslati mejl osobi koja pravi ilegalne kopije, a potom i prekinuti njenu internet vezu ukoliko ne prestane sa tom praksom.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi je prošle godine najavio slične mere u svojoj zemlji. Ipak, u većini zemalja u svetu borba protiv Internet piraterije se svodi na sudski „obračun“ sa pojedincima, pa je tako u SAD jedna samohrana majka iz Minesote sudski kažnjena sa 220.000 dolara zato što je šerovala 24 pesme na netu.
Prema pisanju Jomuri Šimbuna u Japanu 1,75 miliona ljudi koristi fajl-šering softver za, uglavnom, razmenu ilegalnih kopija.
Najpoznatiji japanski fajl-šering softver je Winny, koji je razvio Isamu Kaneko, mladi istraživač sa prestižnog Tokijskog univerziteta, koji je potom postao internet ikona.
On je zbog Winny-ja 2006. godine bio kažnjen sa 1,5 miliona jena (15.000 dolara).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari