Samsung M110 i F110: Telefoni namenjeni sportistima i dalje su prava retkost. Više od godinu dana niko nije napravio telefon koji u bilo kom smislu može da se nazove sportista. Simens, dok je još pravio mobilne telefone, imao je seriju „M“, koja je bila dodatno tapacirana da ne bi propustila prašinu ili malo vode, i da bi izdržala pad sa visine od dva metra, ali poslednja serija M je prestala da se pravi pre više godina, a za BENQ (firma koja je kupila Siemens Mobile) ne može se reći da je nastavio razvoj telefona u tom pravcu.

Samsung M110 i F110: Telefoni namenjeni sportistima i dalje su prava retkost. Više od godinu dana niko nije napravio telefon koji u bilo kom smislu može da se nazove sportista. Simens, dok je još pravio mobilne telefone, imao je seriju „M“, koja je bila dodatno tapacirana da ne bi propustila prašinu ili malo vode, i da bi izdržala pad sa visine od dva metra, ali poslednja serija M je prestala da se pravi pre više godina, a za BENQ (firma koja je kupila Siemens Mobile) ne može se reći da je nastavio razvoj telefona u tom pravcu. Pre oko godinu dana, Nokia je poslednji put razvila model, iz tada još jedino sportske serije pet, 5500, koji radi pod Simbian OS. I to je sve što se tiče sportskih telefona. Serija pet je otišla u muzičke vode…
Samsung do sada nije pokazivao veliko interesovanje za sportsko odeljenje. Poslednjih par meseci su bili samo u najavi, ali uskoro će M110 i F110 biti na policama prodavnica. Dva brata koji se toliko razlikuju, ali imaju isti hobi: aktivnosti na svežem vazduhu.
Čvrst momak, M110 ima gumiranu površinu svuda po telu, osim naravno u predelu ekrana. Nismo igrali igru „bacanje kamena s ramena“, ali M110 deluje da bi, ako ne uživao u njoj, a ono bar preživeo. M110 nije „sirovina“, iako će to mnogi pomisliti kad ga vide. Za njega bi se pre moglo reći da je „ragbista“, ili „bokser“. Trpi udarce u bilo koji deo tela, ali normalno da i on ima svoju slabu tačku. To je vrlo mala površina, na kojoj se nalazi ekran, kvadratnog oblika, dijagonale 1.5 inča, CSTN kvaliteta, sa mogućnošću prikaza 64K boja. Veći ekran većini i ne treba. Samsungova navika da na displeju prikazuje velike cifre je od velike pomoći, jer su brojevi koje birate na ekranu dovoljno velikih dimenzija. Problem se javlja kada pritisnete deveti taster, jer se tada cifre smanjuju za 50 posto, ali su i dalje vidljivije nego na Nokijinim telefonima ekrana koji je duplo veće površine. Dakle, ekran je i pored malih dimenzija, vrlo funkcionalan. Tasteri su gumirani i potrebno je da se jače pritisnu da bi reagovali. Desno od crvenog tastera je „Munja“ taster, putem kojeg se uključuje lampa koja se nalazi pored VGA kamere na poleđini. Levo od zelenog je taster „Mikrofon“, za uključivanje istog. Začudili smo se koliko često smo morali da ga uključujemo tokom razgovora, jer na malo bučnijim mestima nismo dobro čuli sagovornike, dok su oni nas čuli bez problema.
Telefonski imenik je kapaciteta 500 kontakta, sa po pet brojeva za svaki. Od softverskih naprednih funkcija, možemo pomenuti samo bluetooth verziju 1.2. Za pretraživanje Interneta, koristi se stari GPRS protokol. Baterija ima veliko, sportsko srce, kapaciteta 1000 MAH. Proizvođač tvrdi da u stanju pripravnosti traje više od dve nedelje, tj. 400 časova, a ako se koristi, za priču, možete čavrljati do osam sati. Na policama će biti u maslinasto zelenoj i crnoj boji.
Drugi model, F110, je više atletski tip. U saradnji sa Adidasom, Samsung je napravio telefon koji zajedno sa brojačem otkucaja srca omogućava vlasniku da prati tempo trčanja i stepen opterećenja na organizam. Ovo je prvi telefon koji je napravljen uz pomoć proizvođača sportske opreme. Sam telefon je malo gumene spoljašnosti, slajder forme, sa solidnim karakteristikama.
Debljine samo 14, širine 45 i visine 101 milimetra, „Adidas“ telefon spada u red manjih mobilnih uređaja. Kako je Samsung još sa svojom „Ultra“ serijom telefona pokazao da zna da pravi sitne, a dinamične telefone, F110 uživa u blagodetima tehnologije koja je savladana pre pola godine. Kamera je rezolucije dva megapiksela, ekran je dijagonale dva inča, qvga rezolucije, ispod kontrolnih tastera su dva specijalna koja vode ka „trenerskim“ i muzičkim programima, a u pakovanju sa telefonom se nalaze i dva dodatna gadžeta – stepmetar i heartbeat monitor.
Softver je baziran na G600 modelu, koji se do sada pokazao kao najbolji i najperspektivniji, pre svega zbog naprednih funkcija koje pruža i velike slobode koja je data korisniku. Što se tiče sektora za trening, on je urađen kvalitetno, sa prostorom za dalje usavršavanje. Moje vežbanje je dodatak koji pre F110 nije imao ni jedan drugi telefon. U okviru njega je dozvoljeno podešavanje vremena vežbanja, razdaljine koja treba da se pređe, tempo, broj potrošenih kalorija, odabir tipa intervala i broj koraka po minutu. Sa svim ovim parametrima moguće je napraviti širok dijapazon vežbi.
Pomenuli smo dalje usavršavanje, jer je brojač koraka u stručnim krugovima poznat kao nepouzdan, jer čak i da u podešavanjima odredite dužinu koraka, vi sigurno ne možete ceo trening trčati istim tempom, pa će dužina koraka varirati. Napredniji sistem, koji je već dokazan kao bolji, je GPS određivanje pređene distance. Dakle, umesto pedometra, GPS primopredajnik. Drugo mesto za poboljšanje smo videli u meraču otkucaja srca, jer čim se stavi na grudi, on počinje da meri, dok ćete vi prvo morati da obučete majicu i da izađete na predviđenu maršrutu. Ne možete sami odrediti početak i kraj. Još jedna manjkavost je veliki plastični deo, a relativno mali lastiš. Prednost većeg lastiša se vidi tek na kraju treninga, kada plastika počinje malo da žulja. Nedostajao nam je treći dodatak u paketu, a to je neka traka za nošenje telefona oko ruke, jer sportisti većinom ne nose ranac na leđima, a postoji bojazan da ispadne iz džepa tokom trčanja.
Da se vratimo na telefonske funkcije telefona. Samsung je poznat po dobroj čujnosti i veliki procenat kupaca njihovih telefona ih kupuje baš iz tog razloga. F110 ne odstupa od tog hladnog standarda. Iznenadio nas je nedostatak čitača memorijskih kartica. Zbog male količine slobodne memorije, muzika se može čuti samo preko FM radio prijemnika. Web pretraživač švrlja Internetom srednjom, 2.5 G trakom, sa EDGE motorom, puštajući brže 3 G i 3.5 G telefone u brzu levu traku. Telefonski imenik ima mesta za 1000 kontakta, sa po deset brojeva po svakom, uz dozvoljeno ponavljanje tipa broja telefona. Kamera od dva megapiksela deluje kao tapkanje u mestu.
Ostaje nam da se nadamo da će Samsung u narednim mesecima prikazati naslednike ova dva prvenca i da će uočene nedostatke ispraviti i obradovati nas nekim maštovitim novim funkcijama. U prodaju se očekuju pre proleća i lepog vremena, kada će njihove osnovne karakteristike moći da dođu do izražaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari