Uživanje kraj malih ekrana uz više hiljada programa san je o kome maštaju skoro svi vlasnici televizijskih prijemnika, a za 258 miliona domaćinstava to je i ostvareno zahvaljujući drugom najvećem satelitskom operatoru na svetu Société Européenne des Satellites (SES). Priliku da se uveri u proces distribucije 6.200 programa imao je i Danas kao jedina dnevna novina iz Srbije. Centrala SES-a smeštena je u dvorcu Batsdorf u Luksemburgu koji je poklon velikog vojvode, na pola sata vožnje od istoimenog glavnog grada. Odatle se kontroliše rad 50 geostacionarnih satelita, a u planu je da se do 2014. njihov broj uveća za još sedam.

– Satelitska distribucija slike je budućnost televizije, a o tome govore podaci iz 2011. gde je naš vid usluge sa 83,6 miliona korisnika prvi put nadmašio klasičan antenski prenos (79,4 miliona domaćinstava). U poslednje četiri godine zabeležili smo rast od 22 odsto, a posebno smo ponosni na činjenicu da čak 80 odsto domaćinstava sa HD signalom koristi naše usluge, što je važno ako se zna da je prodaja HD televizora u ekspanziji – istakao je Norbert Holz, viši potpredsednik za komercijalne poslove u SES.

Prema rečima Martina Ornasa Kubackog, potpredsednika i regionalnog direktora SES Astra (brend koji se koristi za tržište Evrope), njihova kompanija mogla bi imati važnu ulogu u procesu digitalizacije, koji je sve aktuelniji i u Srbiji. Prema njihovim podacima, Srbija je na pretposlednjem mestu u sprovođenju digitalizacije, jedino je Belorusija iza nas, ali ta bi se slika mogla uskoro promeniti. On je napomenuo da su krajem prošle godine razgovarali sa zvaničnicima u Srbiji i uvideli veliku zainteresovanost za njihove usluge u procesu digitalizacije.

– Vaši najveći problemi u distribuciji slike su preklapanje frekvencija sa susednim zemljama i ruralno razuđeno stanovništvo, a to sve može biti rešeno digitalizacijom i putem satelita. Dovoljno je da domaćinstvo ima satelitsku antenu prečnika 60 centimetara i da prima hiljade kanala bez obzira gde se nalazi. RTS je prešao na naše satelite i to na orbitalnu poziciju 19,2 E koja je pogodna za distribuciju kanala van granica Srbije, što je i bio cilj s obzirom na veliki broj vaših građana koji živi u inostranstvu – objašnjava Kubacki.

O veličini i snazi SES, koji je osnovan 1985. uz podršku vlade Luksemburga, najbolje govori njihov sedište. U kompleksu dvorca Batsdorf smeštene su kontrolne sobe sa celodnevnim nadzorom na 50 satelita i sve programe koje emituju. Ceo proces kontroliše se preko niza satelitskih antena koje „prate“ satelite, a tu je i ogranak za planiranje. Za javnost i turiste otvoren je i rezidencijalni deo u kojem su izloženi modeli samih satelita ali i raketa koje se koriste prilikom njihovog lansiranja u orbitu.

Bez gubitka satelita

Ono čime se s razlogom ponose u SES je činjenica da u svojoj istoriji nikada nisu izgubili satelit, otkako je prvi lansiran decembra 1987. Kako je objašnjeno, to je posebno važno ako se zna da sateliti imaju milionsku vrednost, te da je za njihovo pravljenje potrebno dve i po godine i još šest meseci za testiranje pre nego se lansiraju u orbitu na 36.000 kilometara visine.

Televizija preživela računare

– Pre samo nekoliko godina svi su pričali da će televizija izumreti pred naletom računara. Međutim, desilo se upravo suprotno, pa tako mnogi sadržaje namenjene računarima, poput Jutjuba, radije se gledaju na televizorima nego kompjuterima. Tako će biti i u budućnosti, svet će se sve više prilagođavati televizorima – istakao je Norbert Holz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari