Zvanični Vašington je zatražio od Tvitera da odloži planirani prekid rada zbog održavanja sistema kako bi omogućio iranskoj opoziciji da i dalje koristi taj kanal za komunikaciju s javnošću i sa svetom. Službenik, koji je hteo da ostane anoniman, rekao je da je Stejt department kontaktirao odgovorne u internet servisu za mikro blogove da im skrene pažnju da predstavljaju važan kanal komunikacije „ne za nas nego za Irance“.

Revolucionarna garda, najjača iranska vojna snaga, u svom prvom oglašavanju od objave izbornih rezultata, upozorila je onlajn medije da prestanu s praćenjem izborne krize. Pod pretnjom tužbe od internet stranica i blogera traže da skinu sve materijale koji „stvaraju napetost“. Tviter preko kojeg se prenose kratke poruke do 140 znakova poslednji je nastavio da radi u Iranu gde je vlada zatvorila brojne internet adrese i listove i ograničila ili potpuno prekinula slanje poruka preko mobilnih telefona.

„Jedno od sredstava koje je omogućilo ljudima da komuniciraju bio je Twitter“, rekao je američki anonimni izvor. „Najavili su da će prekinuti rad zbog održavanja i mi smo ih zamolili da to ne učine“, dodao je. Iranci, koji protestuju zbog, kako tvrde nameštenih izbornih rezultata u zemlji bogatoj naftom, koja ima 71 milion stanovnika, koriste Tviter za pozive na otpor i širenje informacija o sukobima između demonstranata i policije. Uprkos nastojanjima iranskih vlasti da ograniče informacije vezane za demonstracije protiv reizbora predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada ovaj popularni servis je preplavljen porukama.

Protesti iz Irana na YouTube

YouTube je ostao mesto na kome se mogu videti snimci sa protesta u Iranu, uprkos tome što je servis bio blokiran u toj zemlji pre početaka izbora na kojima je predsednik Mahmud Ahmadinedžad proglasio pobedu. Na snimcima, očigledno napravljenim u pokretu, vide se ljudi koje prebija policija, kao i kratki film za koji se tvrdi da pokazuje nered koji je ostao nakon što je izvršen vojni upad u studentski dom Univerziteta Teheran. Video pod nazivom „Neredi na ulicama Teherana posle izbora“ je zabeležio preko 300.000 posetilaca. Iako je politika YouTuba da ne dozvoli objavljivanje video snimaka sa nasiljem, od toga se odustalo u slučaju protesta u Iranu jer ti snimci imaju „dokumentarnu vrednost“ a iz YouTuba poručuju da je ovaj internet servis pre svega „globalni forum za slobodno izražavanje“. V. T.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari