Kanada se priključila Kini i Rusiji na američkoj godišnjoj listi zemalja za najgorim podacima o pirateriji softvera, muzike i filmova. Iako je bilo nekih pozitivnih pomaka u navedenim zemljama, ipak nije došlo do smanjenja piraterije, pa se u nekim slučajevima ona čak i pogoršala – osnovni je zaključak Međunarodne alijanse za zaštitu intelektualne svojine.

Kanada se priključila Kini i Rusiji na američkoj godišnjoj listi zemalja za najgorim podacima o pirateriji softvera, muzike i filmova. Iako je bilo nekih pozitivnih pomaka u navedenim zemljama, ipak nije došlo do smanjenja piraterije, pa se u nekim slučajevima ona čak i pogoršala – osnovni je zaključak Međunarodne alijanse za zaštitu intelektualne svojine.
Ova grupa je zatražila od predstavnika vlade zadužene za trgovinu da stave ove tri zemlje na listu prioriteta kada je u pitanju krađa kopirajta i zatražila to za još deset drugih zemalja: Argentinu, Čile, Kostariku, Egipat, Indiju, Meksiko, Peru, Saudijsku Arabiju, Tajaland i Ukrajinu.
Na listi sledećih 29 zemalja, gde prioritet nije tako visok su, između ostalih: Španija, Grčka, Švedska, Izrael, Liban, Turska, Bruneji, Bangladeš, Nigerija i Kazahstan.
Samo američki proizvođači softvera procenjuju da su 2007. godine izgubili 511 miliona dolara u Kanadi zbog piratizacije, a ukupna šteta koju američke kompanije trpe u celom svetu su između 30 milijardi i 35 milijardi dolara. Kina vodi na listi zemalja koje „najskuplje koštaju SAD“ sa 2,98 milijardi dolara.
Korisnici Interneta u Velikoj Britaniji koji ilegalno budu daunloudovali filmove i muziku mogu da se suoče za zabranom odlaska na net, sudeći prema predlogu novog zakona čiji su delovi procureli u javnost. Prema planu vlada namerava da zatraži od internet provajdera da preduzmu odgovarajuće akcije protiv nelegalno fajl šeringa, koje filmske i muzičke kompanije koštaju milijarde evra. Preglog zakona donosi režim u „tri koraka“ – prvo sledi opomena osobi koja nelegalno daunlouduje sa neta, potom suspenzija i potom oduzimanje internet naloga.
Rusija je postala supersila kada je u pitanju spemovana elektronska pošta, i sada je na drugom mestu po tome, odmah iza SAD. To je osnovni zaključak izveštaja kompanije Sophos u kome stoji da sada 8,3 odsto spemova u svetu potiče iz Rusije – ili jedan na svakih 12 džang i-mejlova. U poslednjem tromesečju 2007. godine SAD su ostale na prvom mestu sa 21 odsto globalnih spemova. Međutim, na globalnom nivou Azija je prva sa 32 odsto spemova, a onda sledi Evropa sa 27 odsto pa tek onda Severna Amerika sa 26,5 odsto. Evo i liste „prljavih 12“: SAD (21 odsto), Rusija (8,3 odsto), Kina (4,2), Brazil (4,0), Južna Koreja (3,9), Turska (3,8 odsto), Italija (3,5 odsto), Poljska (3,4 odsto), Nemačka (3,2 odsto), Španija (3,1 odsto), Meksiko (3,1 odsto) i Velika Britanija (2,5 odsto).
Vest da će Wal-Mart, najveći prodajni lanac u SAD, prestati da prodaje HD DVD i ekskluzivno se okrenuti samo Blu-ray hardveru do sredine ove godine, gotovo kao da je udaranje finalnog eksera u mrtvački kovčeg u trci formata visoke definicije slike. Iz Wal-Mart lanca poručujuj da je odluka doneta na osnovu toga šta američki kupci više preferiraju, gledano na osnovu prodaje filmova i plejera. Do juna će HD DVD proizvodi biti povučeni iz prodaje u radnjama ali i u internet prodaji.
Ova vest dolazi nedelju dana nakon što je Best Bye u Americi objavio da će preporučiti kupcima da kupuju Blu-ray proizvode, mada će i dalje nuditi HD DVD, dok su prodavci filmova Netflix i Blockbuster nedavno kompletno odustali od HD DVD.
Nezvanična trka između dva formata – HD DVD i Blu-ray je okončana pre nekoliko nedelja kada su neki filmski studiji i prodavci u SAD počeli da okreću leđa HD DVD formatu. Ipak, ništa neće biti gotovo dok Tošiba ne odbaci svoj format, a prema nekim najavama to bi mogli da se dogodi uskoro – već narednih nedelja. Informacija potiče iz „pouzdanih industrijskih izvora“, mada se čuju stavovi da Tošiba smatra da je HD DVD bolji format za kupce, u odnosu na dat novac i kvalitet koji se dobija, te da će proučiti situaciju na tržištu i odlučiti se za sledeći korak – što ne mora da znači da će od borbe odustati već da će možda pokušati da se usredsrede na osvajanje drugih tržišta, mada će to ići teško bez podrške filmskih studija iz Holivuda.
Prvi trejler sa snimcima iz novog filma o Indijani Džonsu pojavio se na internetu pre nekoliko dana, a već je postao veliki hit kod fanova ovog serijala. U trejleru su isečci iz prva tri filma, ali fanovima to ne smeta, a u brojnim blogovima i diskusijama na netu se ističe kako činjenica da Harison Ford ima 65 godina ne smeta tome što se vratio ulozi Indijane Džonsa iako je poslednji put glumio arheologa-avanturistu poslednji put pre 18 godina.
Izdavačka kuća Random House, najveća na svetu, planira jedan interesantan eksperiment – prodaju pojedinačnih poglavlja popularnih knjiga preko Interneta. Proba će biti obavljena sa šest poglavlja i epilogom knjige „Made to Stick: Why Some Ideas Survive and Others Die“ i to po ceni od 2,99 dolara po poglavlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari