TikTok izazov u kojem mladi piju deterdžent zbog "detoksa" opasan po zdravlje 1Foto: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

TikTok video-snimci koji promovišu Boraks izazov, konzumiranje praškastog deterdženta za pranje veša, postali su viralni među korisnicima koji lažno tvrde da je ta supstanca korisna za detoks organizma, što zdravstveni stučnjaci demantuju, pišu svetski mediji, prenosi Juronjuz Srbija.

Boraks je poznat kao natrijum borat, natrijum tetraborat ili dinatrijum tetraborat, i prirodni je mineral koji kombinuje bor, natrijum i kiseonik.

Godinama se naširoko koristi kao sredstvo za čišćenje u domaćinstvima i u deterdžentima za pranje veša, a može se naći u malim dozama i u pastama za zube, kozmetici i pesticidima.

Međutim, ova supstanca je tek nedavno zaživela na TikToku, gde su korisnici počeli da hvale navodne prednosti uzimanja minerala u viralnim video-snimcima.

Dodavanje prstohvata boraksa u čašu vode, prema rečima pojedinih Tiktokera, „pomaže u rešavanju nekoliko zdravstvenih stanja“, uključujući erektilnu disfunkciju i kamen u bubregu.

Drugi kažu da će kupanje sa prstohvatom boraksa dodatim u kupku učiniti da koža izgleda bolje, a istina je da nema apsolutno nikakvih dokaza da uzimanje boraksa može imati bilo koju od ovih zdravstvenih koristi – upravo suprotno.

Prema američkom Nacionalnom institutu za bezbednost i zdravlje na radu, udisanje boraksa može izazvati iritaciju očiju, kože i gornjih disajnih putava, kao i dermatitis, krvarenje iz nosa, kašalj i otežano disanje.

Platforma za zdravstvene vesti i informacije WebMD piše da boraks može izazvati mučninu, povraćanje i dijareju ako se proguta, a velike količine mogu dovesti do šoka i otkazivanja bubrega.

U Sjedinjenim Američkim Državama boraks je zabranjen u prehrambenim proizvodima, a medicinski stručnjaci na TikToku i u medijima govore protiv tog trenda, upozoravajući korisnike na opasnosti od uzimanja boraksa.

„Samo zato što je nešto prirodno, ne znači da je i dobro za vas. I arsen je takođe prirodan“, rekao je doktor medicine koji se zove dr Idž na TikToku.

Tvrdnju da boraks nije toksičan u malim dozama, kako neki tvrde na ovoj društvenoj mreži, pobili su i „razbijači mitova“, koji su utvrdili da je supstanca toksična za reproduktivno zdravlje, što je potvrdila i Evropska hemijska agencija.

Agencija ističe da boraks „može uticati kako na plodnost, tako i na plod“ i da se smatra opasnim prema usklađenoj klasifikaciji i etiketiranju EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari