Da li je Donald Tusk, poljski premijer koji će 1. decembra preuzeti funkciju predsednika Evropskog saveta, zaista „jastreb“ – kako ga nazivaju pojedini evropski mediji – koji će zaoštriti politiku EU prema Rusiji?


Juče, na 75. godišnjicu napada Hitlerove Nemačke na Poljsku, Tusk je govorio o „naivnosti“ Evrope, jasno ciljajući na ono što se u Evropskoj uniji, manje-više, smatra agresijom Rusije na Ukrajinu: „Mi Poljaci imamo pravo da glasno kažemo da niko nema prava da blokira naše inicijative čiji cilj je puno, praktično i efikasno delovanje NATO“.

Međutim, koliko god se lično zalagao za beskompromisnu politiku, Tusk će u Briselu što se tiče Rusije, ali i drugih pitanja kao što su ekonomska politika EU i članstvo Velike Britanije, morati vešto da manevriše između lidera država članica, pre svega onih velikih.

A kada je o velikima reč, u analizama nakon Tuskovog imenovanja ističe se da je on „izbor konzervativaca i Angele Merkel“. Tokom svog dugog premijerskog mandata – Tusk je na toj poziciji od 2007. i jedini je reizabrani poljski predsednik vlade od pada komunizma – on se posebno zalagao za zbližavanje Poljske i Nemačke. Nemački je jedini strani jezik koji govori.

Ipak, nije samo Merkelova zadovoljna izborom Tuska. Britanski premijer Dejvid Kameron, koji je imenovanje Žan-Klod Junkera za novog predsednika Evropske komisije doživeo kao lični poraz, rekao je da je oduševljen što su lideri EU za svog „predsednika“ odabrali poljskog premijera. Tusk pak uvažava zahteve za reformama EU koje ispostavlja London i smatra „nezamislivim“ otcepljenje Britanije – u kojoj živi bar 600.000 Poljaka – na referendumu 2017.

U tom smislu, Tuskovo škotsko ime – Donald – može izazvati različita predosećanja. Tako se zvao i Tuskov otac; naime, Tuskova baba Julijana se kao mlada, na putovanju u inostranstvo, zaljubila u izvesnog lorda Donalda. Po njemu je nazvala sina, a ovaj njenog unuka. Tuska je za predsednika Saveta EU kvalifikovala i veoma uspešna ekonomska politika njegove dve vlade. Poljska je jedina država EU koja je posle izbijanja krize 2008. izbegla recesiju i uživa postojan ekonomski rast.

Tusk je rođen u Gdanjsku 1957. Bio je jedan od najaktivnijih učesnika studentskih organizacija koje su 1980. podržavale pokret „Solidarnost“ zbog čega se našao na crnoj listi komunističkog režima i sedam godina nije mogao da dobije posao. Diplomirao je istoriju. Obećao je da će do 1. decembra, kada preuzima dužnost, savladati engleski jezik. To što ga još nije naučio izgleda kao da mu je, prema kritičarima, najveći nedostatak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari