Lider grčke levičarske partije Sirize Aleksis Cipras novi je i ujedno najmlađi premijer u novijoj političkoj istoriji Grčke. Čini se da su se birači zasitili dve partije koje decenijama vode zemlju i opredelili se za Ciprasa, osveženje na političkoj sceni. Svega dva glasa nedostajala su njegovoj „antievropskoj“ partiji da osvoji apsolutnu većinu u grčkom parlamentu. Cipras, međutim, nije časio ni časa, te je brzo sklopio dogovor sa desničarskom Nezavisnom partijom Grčke, čime je ostvarena većina u parlamentu.

Narod je, prema rečima Ciprasa, dao novoj vladi mandat za nacionalni preporod i vraćanje socijalne kohezije. Još tokom izborne kampanje „pretio“ je Evropi. Brisel je veoma nervozan zbog najave Ciprasa da će tražiti nove pregovore o grčkom paketu pomoći i otpisu velikog dela duga. Više puta je naglasio da neće vladati sa onima koji podržavaju, kako je rekao, politiku nemačke kancelarke Angele Merkel. Osim što mu zameraju da je neiskusan, politički protivnici nazvali su ga i Hari Poter, zbog toga što navodno daje lažna obećanja koja nije u stanju da ispuni. Ipak, oni koji ga poznaju kažu da je „principijelan do koske“ pa će samim tim ostati dosledan svojim predizbornim obećanjima. Nikad nije nosio kravatu, a, kako je rekao, sumnja da će ga iko videti i od sada.

Važi za nekonvencionalnog političara, „hladnog, drskog i samouverenog“. Rođen je četiri dana nakon pada grčke vojne diktature, u julu 1974. godine. Na političku scenu zemlje vinuo se 2006, kada je osvojio treće mesto u trci za gradonačelnika Atine. Njegovi prvi politički koraci sežu od kraja 1980-ih, kada je pristupio Komunističkoj omladini Grčke. Najpoznatiji grčki karikaturista Stavropulus, od kojeg je mladi Aleksis svake večeri preuzimao crteže za politički magazin Siriza omladine, svojevremeno ga je opisao kao inteligentnog, vedrog mladića, sa izgrađenim političkim stavovima.

Diplomirao je 2000. na Tehničkom univerzitetu u Atini. Još kao student bio je vrlo aktivan u studentskim pokretima, ali i jedan od učesnika nereda protiv kontroverznog studentskog zakona. Obožava da se vozi na motoru. U nevenčanom braku je sa elektroinženjerkom Peristerom Bazijanom, sa kojom ima dva sina. Mlađem su dali ime po Ernestu Če Gevari.

Prošlog meseca je boravio u Beogradu, gde je ukazao da su grčki i srpski narodi veoma bliski, imaju zajedničke korene i borbe u prošlosti, ali da „treba da pojačamo napore kako bismo vodili zajedničku borbu protiv neoliberalizma“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari