Fer i kritičke polemike su conditio sine qua non za razvoj političkih koncepcija i društvenog napredovanja (povodom autoritarnog/arogantnog odgovora dr Danice Popović na primedbe Ljiljane Latinović o neoliberalizmu u Danasu 25. i 26. septembra).

Jedan od osnovnih problema tzv. postmodernog društva u Srbiji (i šire) jeste nedostatak ozbiljnih kritičkih polemika o invaziji koncepta i praksi neoliberalnog kapitalizma, koji se nametnuo najrazvijenijim delovima Evrope kao jedino moguć i vrednosno nadmoćan projekat za budućnost savremenog sveta. I jedan od ređih pokušaja u nas da se taj koncept dovede u pitanje i ukaže na pogubne posledice bezuslovne primene takvog tržišnog kapitalizma dočekan je „na nož“ iz pera poznate naučnice/ekonomistkinje dr Danice Popović, pod arogantnim naslovom: „Teško je raspravljati sa neznalicama“.

Već sam naslov toga spisa potvrđuje aroganciju, koja se ponavlja od strane pristalica pomenute koncepcije, koja je zahvatila dobar deo razvijenog sveta, bez obzira na ozbiljna upozorenja i promišljanja o katastrofalnim posledicama (na koje dosledno upozorava, između nekolicine drugih, nobelovac ekonomista Džozef Stiglic), profesorka Popović smatra neznalicama one koji zauzimaju kritički stav prema danas vladajućoj ideologiji kapitalizma. Zato prihvatam i ohrabrujem poruku Ljiljane Latinović: „da rasprave ipak treba voditi“ (Danas 26. septembar), ili bolje reći, da ih treba nastaviti odlučno, pre nego što neoliberalni kapitalizam uništi moderni svet i vrati nas na davno zaboravljeno stoleće, u kojem su se javile prve klice i počeci ove pogubne koncepcije. Nju je u početnoj naznaci najbolje dao Tomas Mor iskazom „ovce su pojele ljude“ – što bi se moglo u savremenosti formulisati: „imati umesto biti“. A što je kao neizbežnu koncepciju za budućnost utemeljila Čikaška škola.

Mada je već 2001. Svetski socijalni forum u Porto Alegru započeo oštru kritiku „surovosti modernog kapitalizma“, kada je i Evropski socijalni forum počeo sa traženjem alternativa postojećem sistemu, ali bezuspešno do danas (o čemu sam pisala u Republici još 2007. u tekstu: „Da li je moguć drugačiji svet“). Potrebno je pročitati i knjigu René Passet L’illusion néo-libéral, koja pruža bogatu dokumentaciju o pogubnim posledicama neoliberalne ekonomije (što je Službeni glasnik odbio da štampa u srpskom prevodu, pod uticajem pobornika pomenute ideologije).

Predlažem da list Danas inicira nastavak neophodne polemike, jer je više nego drugi dnevni listovi bio spreman da ustupi prostor važnim i neophodnim raspravama o problemima koji sprečavaju Srbiju da postane ozbiljno građansko društvo. Činjenica je da se zbog nekritičkog odnosa prema neoliberalnom kapitalizmu produbljuje ugroženost i elementarna egzistencija velikog dela društva (o čemu govore podaci o sve većem siromašenju i o porastu socijalno/klasnih razlika stanovništva, uključujući porast nezaposlenosti odnosno isključenosti velikog dela mlade generacije iz društvene zajednice).

Takođe apelujem na list Danas da ustupi prostor građanima za kritiku svih negativnih pojava koje nastaju iz prakse onih koji koriste svoju političku ili ekonomsku moć da autoritarnim shvatanjima, ne samo političara već i dogmatskih naučnika, koji nazivaju „neznalicama“ svakog ko se odupire pogubnim „modernim“ teorijama neoliberalizma, koje očigledno ne dovode do društveno-ekonomskog napretka i demokratije, već sve belodanije proizvode velike krize i dehumanizaciju međuljudskih odnosa.

Pozivam odgovorne naučnike da nastave polemiku, koju već godinama promoviše Džozef Stiglic, ukazujući na moguću svetsku katastrofu, koja se već uveliko manifestuje u masovnim poplavama, u probuđenim zemljotresima, u zagađenosti životne sredine i drugim „pobunama atmosfere“, koju razaraju neodgovorni zastupnici „boga kapitala“, na ogromnu štetu humanizacije društvenih i prirodnih resursa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari