Šta god loše da se desi na Kosovu, ili s Kosovom u vezi, zapadne sile će Beograd proglasiti glavnim krivcem. Pre par nedelja, na pitanje beogradskih novinara ko će biti odgovoran ako se na kosovskom severu dogode novi nemiri, šef češke diplomatije Karel Švarcenberg dao je kratak i jasan odgovor: „Srbi. Uvek će biti okrivljeni Srbi. Ovo vam govorim iz iskustva“.


Tako se i dogodilo. Brisel, Berlin, Pariz i Vašington su ovih dana brzopotezno konstatovali da je zbog Vlade Srbije došlo do prekida briselskih pregovora, a da iza nasilja na prelazu Jarinje stoje „srpski ekstremisti“. „Tadić je talac kosovskih Srba“, komentariše zagrebačka štampa, prilično cinično, s obzirom na to da je svaki šef države na neki način zatočenik svojih građana. A, kao što srpsko stanovništvo na Kosovu, bar u velikoj većini, i bez obzira koliko se to nekada činilo iluzornim, sebe smatra građanima Srbije, tako i Boris Tadić sebe smatra njihovim predsednikom. I sve dok takva percepcija bude opstajala, Beograd neće moći, niti imati pravo, da digne ruke od kosovskih Srba.

Vlasti u Beogradu nemaju pravo ni da odustanu od evropskog puta Srbije. Zbog toga, i samo zbog toga, ne sme se dozvoliti emocijama da progovore, i pored stalnih političkih nepravdi koje ova zemlja trpi. Ne sme se ni baciti u ruke baćuškama, jer za cenu koju će da nam ispostave imaćemo novu emigraciju mladosti na Zapad. Politika „trećeg puta“, (ne)zvanični povratak nesvrstanosti, obična je iluzija. Sa aktuelnim i budućim članicama EU i NATO na severu i jugu, na istoku i zapadu, imamo samo jednu realnu opciju. Da postanemo deo tog sveta. Sveta koji nam donosi najbolje moguće standarde u zdravstvu, infrastrukturi, zaštiti životne sredine, državnoj upravi, komunalnim uslugama… Sveta u kojem se pojedinac tretira dostojanstveno. Sve tako suprotno vrednostima Istoka i Orijenta.

Evropske prestonice i Amerika imaju svoje ciljeve na Balkanu, a u one kratkoročne spada i puna nezavisnost i suverenitet Kosova. Beograd tu ima tretman smetnje, prepreke. Pa, taman kad pomislimo da su dugovi iz ratnih devedesetih otplaćeni, stigne nam kamata na naplatu. Dokle, bre, i zašto tako, upitao bi srpski Kalimero. Ali, pitanja koja u sebi ne nude rešenje, treba proglasiti promašenim.

Izađimo, što pre, s planom za Kosovo koji neće ugrožavati strateške interese Zapada, a ovoj državi će sačuvati kakvo – takvo dostojanstvo. Radimo uporno, brzo i efikasno na modernizaciji društva. Borimo se protiv korupcije. Uvodimo evropske standarde u svakodnevni život. Samo tako će nas, jednog dana, Zapad smatrati sebi ravnim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari