Slučaj "nadstrešnica" sve dalje od pravde: Umesto presuda stiže plutajuća betonska kocka 1Železnička stanica u Novom Sadu: Foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

Tužilaštvo za organizovani kriminal zatražilo je čak osam puta od policije da ispita odgovorna lica u kineskim kompanijama koje su učestvovale u izgradnji brze pruge do granice sa Mađarskom. Svi osam puta od policije dobili su „blok“.

Navodno, od ovog devetog, velika su očekivanja. I to je otprilike sve što treba da se zna oko postupaka koji se vode u slučaju pada nadsrešnice i smrti 16 ljudi u Novom Sadu.

Prošlo je više od 18 meseci. U zatvoru odavno nema niti jednog osumnjičenog za ovu tragediju. Umesto minimalnih naznaka da ipak živimo u državi, suočeni smo sa nikad većim podelama zbog nikad viđene zloupotrebe institucija i gaženja pravde u ovom delu sveta. Setimo se samo onih pola dana koliko je Goran Vesić, najkrupnije izvučena riba za potrebe smirivanja tenzija, morao biti u pritvoru dok ga nije umorila bolest. Režim je to jedva izdržao. Na ivici nervnog rastrojstva.

Kada se činilo da se deo tužilaštva oteo vlastima i da bi uz sijaset naprednjačkih afera zamandaljenih po fijokama, pravdi mogli biti bliži i unesrećeni ljudi u Novom Sadu, usledili su „Mrdićevi zakoni“ i konačno upokojavanje pravosuđa.

Sada gledamo dosta jeftiniji nastavak navodnog povratka pravde. S obzirom na istu glumačku podelu i postavljene konture na sceni, pre će biti da svi zajedno učestvujemo u radu na ambicioznom dokumentaracu na temu našeg laganog puta ka izolaciji i zapravo nastavku jednog drugog filma.

Tri procesa koja su pokrenuta u slučaju nadstrešnice tapkaju u mestu. Optužnica koja je podignuta u Novom Sadu već se drugi put preispituje i nije potvrđena, a Viši sud je doneo odluku da iz optužnice isključi Gorana Vesića, Jelenu Tanasković i Anitu Dimoski. Efikasna istraga za neke od najvećih afera naprednjačke vlasti pa i slučaja nadstrešnice je prekinuta, samo nam to niko nije rekao.

Čak je i tužilac koji je kao deo Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije, Višeg tužilaštva u Novom Sadu samoinicijativno pokrenuo predistragu moguće korupcije prilikom rekonstrukcije Železničke stanice podneo tužbu protiv Visokog saveta tužilaštva zbog odluke da mu se prekine mandat u Tužilaštvu za organizovani kriminal. Neverovatno je čitati ovakve naslove.

Anketna komisija konstatovala je da se Srbija ubrzano udaljava od utvrđivanja odgovornosti i izvođenja pred lice pravde svih onih koji su odgovorni za urušavanje nadstrešnice.

„Do urušavanja je došlo usled niza događaja za koje smatramo da postoji osnovana sumnja da je počinila organizovana kriminalna grupa, na čelu sa Aleksandrom Vučićem“, jasni su bili iz Anketne komisije još pre godinu dana. Jedini sudskih ishodi koji funkcionišu su oni po kojima tužena Infrastruktura železnica Srbije i Republika Srbija isplaćuju novac porodicama osoba stradalih.

Sa druge strane, režim, koji se nakon pada nadstrešnice rastrčao po novosadskim grobljima da obećava brzu pravdu, utihnuo je sa ovom užasnom zloupotrebom porodica stradalih. Sada se vozaju motorima po Novom Sadu i mašu banerima „Srbija pobeđuje“. Kampanja mora dalje.

Isplaćivanjem 10 miliona dinara po ubijenom i postavljanjem betonske kocke pored Železničke stanice, oni su ovu priču što se njih tiče izgleda završili. Ako im se to dozvoli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari