– Ministar zdravlja Zlatibor Lončar na jučerašnjoj konferenciji, povodom godinu dana od usvajanja takozvanog Zojinog zakona, na novinarsko pitanje o najavljenom štrajku zdravstvenih radnika rekao je da nije upoznat sa namerom sindikata da uđu u štrajk.
– Da li mislite da će Ministarstvo dozvoliti da se ne poštuju lekari i njihova školska sprema kroz platu, upitao je Lončar i dodao da on to ne može da dozvoli.

Sindikat zdravstvenih radnika i farmaceuta Srbije najavio je prošle sedmice štrajk zbog nezadovoljstva načinom na koji se piše zakon o finansiranju javnog sektora, a koji bi trebalo da reguliše i pitanje platnih razreda. Kako su nam u Sindikatu ranije isticali, predlog zakona nije bio dostupan na internetu, a ministarka Kori Udovički je za vreme praznika najavila da je predlog u drugom krugu rasprave. Predstavnici sindikata ističu da je čitav proces netransparentan i da isključuje profesionalna udruženja iz javne rasprave. – Mnogo je dezinformacija dospelo do javnosti, da predloga nema, pa da je na Socioekonomskom savetu… Suština ovog zakona je da dezavuiše suštinu. Posvećen je rukovodiocima. Na taj način neko sa tri godine škole na rukovodećem položaju može da ima veću platu od lekara koji se školovao čitavu deceniju. Ovaj zakon pretvoriće postojeće plate u koeficijente, ali suštinu neće promeniti. Postoje rizici i naporan rad u ovoj struci i to svakako treba da bude uvaženo, ali mislim da je pravedno da na vrhu te liste budu na primer neurohirurzi i kardiohirurzi, a da se upravljačima uplaćuje dodatak na osnovnu platu koju će određivati stepen stručne spreme. Taj dodatak treba da bude i veći kada se posao uspešno obavlja, ali da bude smanjen ili ukinut onda kada se radilo loše – za Danas kaže Rade Panić iz Sindikata zdravstvenih radnika i farmaceuta Srbije. Kako ističe, predstavnici sindikata dobili su jednog ponedeljka uveče poziv da se pojave na sastanku u utorak u devet sati, a predlog zakona im je poslat tog jutra oko 7,30, što znači da su imali sat i po da se upoznaju sa sadržajem pred navodnu raspravu. Kako napominju iz sindikata, oni se zalažu za kontrolu sistema budući da reorganizacija nije sprovedena, da se i dalje ne radi na katalogizaciji radnih mesta i da se ne zna na šta je novac trošen. Kako navode, pokušaće da preko Agencije za mirno rešavanje radnih sporova dođu do prihvatljivog rešenja, ali ako to ne uspe, uporedo sa izbornom kampanjom oni će najavljivati štrajk i planiraju da na ovaj način dočekaju novi sastav Vlade (budući da tokom izbora neće imati referentno telo sa kojim bi mogli da pregovaraju). Iz kabineta ministarke državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički našem listu je rečeno da predlog zakona jeste prošao javnu raspravu, ali da to neće biti i konačna verzija o kojoj će se u Vladi odlučivati. Kako ističu, u ovom ministarstvu očekuju da najavljeni rokovi za završavanje zakona budu ispoštovani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari