U američkom Kongresu priprema se pitanje za Srbiju o „slučaju Ćuruvija“, saznaje Danas među akterima toga procesa u Vašingtonu. Pitanje će se odnositi pre svega na to gde se zaustavila istraga o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, i kakve su njene perspektive. Vlasnik Dnevnog telegrafa i nedeljnika Evropljanin ubijen je pre skoro trinaest godina, na Uskrs, 11. aprila 1999. godine. Do danas, međutim, nije otkriveno ko je izvršio ubistvo, niti ko je nalogodavac. Sve vlade nakon 5. oktobra zaklinjale su se da će slučaj istražiti do kraja, i krivce privesti pravdi, ali rezultata nema. Određene obaveze preuzeo je u nekoliko svojih izjava i aktuelni predsednik Srbije Boris Tadić. Trenutno se, međutim, čini kao da je čitava stvar stavljena ad akta.


To je, zapravo, i bio pokretački motiv nekolicini američkih kongresmena da se zainteresuju za slučaj i pokrenu ga sa mrtve tačke na kojoj se sada nalazi. Oni dele zabrinutost Ćuruvijine porodice, srpskih novinarskih udruženja i civilnog sektora zbog neefikasnosti postupka, i žele da, kako se može čuti, ohrabre srpske vlasti da sa više upornosti i odgovornosti pristupe konačnom razrešavanju toga brutalnog čina.

Još jedna okolnost ima u ovoj akciji vrlo naglašenu ulogu. Ćuruvija je, naime, decembra 1998, dakle na samo četiri meseca pre mučke likvidacije, u američkom Kongresu sudelovao na tzv. hieringu (saslušanju) o tadašnjoj situaciji u Srbiji, i ostavio je, kako se danas može čuti, „izvanredan utisak“ svojim beskompromisnim analizama Miloševićevog diktatorskog režima. Hiering je vodio republikanski kongresmen Kris Smit, član kongresnog Helsinškog komiteta, a pored Ćuruvije učestvovali su i nekadašnji jugoslovenski premijer Milan Panić i tada disident iz Socijalističke partije Nebojša Čović.

Zanimljivo je da bi pitanje moglo biti prosleđeno vrlo skoro, Ivici Dačiću i Vuku Jeremiću, koji će narednih dana boraviti u Vašingtonu na famoznom Molitvenom doručku. Sam Molitveni doručak, dakako, nije prilika za tako nešto, ali će spomenuti srpski funkcioneri imati odvojene susrete u nekim američkim institucijama, među kojima je i Kongres.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari