– Istraga o padu vojnog helikoptera 13. marta, u kojem je poginulo sedam osoba, nije ni blizu kraja, saznaje Danas. U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu još traju predistražne radnje, što znači da zasad nema ni osumnjičenih protiv kojih bi eventualno bila pokrenuta istraga.

Tužilac svakodnevno razgovara sa svedocima i akterima u „slučaju helikopter“, ali sa preciznošću ne može da kaže ni koliko će ova faza istrage da traje. Ministar odbrane Bratislav Gašić je jedini ministar koji je dosad dao izjavu u Tužilaštvu povodom pada helikoptera.

– Prvi sam ministar koji je dobio i koji se odazvao jednom takvom pozivu. Time pokazujemo da smo različiti od drugih, da poštujemo institucije i da nemamo šta da krijemo – rekao je Gašić nakon saslušanja u Tužilaštvu krajem aprila.

Javnost od samog pada helikoptera traži odgovor na pitanje ko je odgovoran za pad letelice i pogibiju šestoro članova posade i jedne bebe. Mnoge stvari su ostale nejasne iako je objavljena celokupna dokumentacija u vezi sa tragedijom.

Vladajuća većina u Skupštini Srbije odbila je pre dve sedmice predlog opozicione Demokratske stranke da se raspravlja o osnivanju anketnog odbora koji bi utvrdio okolnosti pada vojnog helikoptera 13. marta.

Poslanica DS Gordana Čomić, koja je parlamentu i predložila tu inicijativu, kaže za Danas da demokrate neće odustati od tog predloga i da će se anketni odbor sasvim izvesno formirati.

– Anketni odbor će utvrditi sve relevantne činjenice i okolnosti koje su vezane za tragediju spasilačke misije 13. marta uključujući odgovornost za kršenje procedure, propuste u subordinaciji i eventualne pojedinačne greške u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, kao i drugih osoba koje su na bilo koji način učestvovale u događaju i imaju saznanja. Kao i svaka komisija u okviru parlamenta, utvrđivaće i političku odgovornost – naglašava Čomićeva. Ona dodaje da će anketni odbor dati odgovore na dva ključna pitanja, na koja nije odgovorila nijedna vojna komisija.

– Prvo, na osnovu čega je, odnosno kojih činjenica, ministar odbrane doneo odluku o pokretanju spasilačke misije. Drugo pitanje je – ko je menjao plan leta letelice i mesto na koje će sleteti. To ne možemo pročitati ni u jednom izveštaju – ističe Čomićeva. Prema njenim rečima, anketni odbor će otkloniti svaku sumnju u javnosti da je u slučaju helikopter bilo zataškavanja.

– Takođe, uvešćemo institut lične odgovornosti, na bilo kom nivou. Anketni odbor će biti osnovan kad tad, a naš predlog je da to bude što pre – kaže Gordana Čomić.



 

Odgovornost



Prema početnim saznanjima Tužilaštva, na osnovu izveštaja dve vojne komisije, za pad vojnog helikoptera 13. marta prvenstveno je odgovorna posada. Više javno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo da deo odgovornosti snosi i jedan broj aktivnih pripadnika Vojske Srbije, ali da ima i indicija za eventualnu odgovornost određenog broja civilnih lica, odnosno kontrolora leta na aerodromu „Nikola Tesla“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari