Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda konačno je i trajno razrešen te dužnosti, odlučeno je na jučerašnjem zasedanju Sabora Srpske pravoslavne crkve. Pitanje njegovog boravišta biće naknadno određeno, u dogovoru između članova Sinoda i samog Kačavende. Portparol SPC vladika bački Irinej rekao je da je Sabor usvojio odluku Sinoda, ali nije precizirao šta je razlog trajnog razrešenja.

– Kao što je slučaj i kod drugih episkopa, pitanje njegovog boravišta rešavaće se u konsultacijama, dogovorom između svetog Sinoda i episkopa koga se to tiče, u ovom slučaju zvorničko-tuzlanskog – saopštio je juče vladika bački Irinej.

Ova odluka bila je neočekivana, jer su mnogi očekivali da će Sabor SPC smoći snage i raščiniti vladiku Vasilija zbog brojnih skandala. Kačavendi praktično ostaje vladičanski čin, samo što on više neće upravljati nekom od eparhija SPC. Sabor je ovim činom potvrdio odluku Sinoda o razrešenju episkopa Vasilija, a s obzirom na to da se nije oglasio o skandalima koji se mesecima unazad vezuju za Kačavendu, jedino zvanično objašnjenje o njegovom razrešenju jeste da je penzionisan na sopstveni zahtev.

– Ovo je skandal i klasično zabašurivanje. Još će da bira gde će da ide? Crkva je morala da se oglasi povodom spornih audio i video-zapisa. Da potvrdi njihovo postojanje, ili demantuje. Ovako SPC ponovo gura stvari pod tepih – kažu za Danas u crkvenim krugovima.

Podsetimo, vladika Vasilije Kačavenda je 6. novembra 2012. godine podneo Sinodu zahtev za razrešenje „iz zdravstvenih razloga“, o čemu je Danas prvi pisao. Kačavenda nije mogao da nam odgovori koji zdravstveni razlozi su u pitanju, dok se portparol SPC vladika Irinej oglasio otvorenim pismom, potvrđujući pisanje našeg lista da je episkop Vasilije tražio da bude razrešen. Episkop bački rekao je tada da odluku o razrešenju ne donosi Sinod, već Sabor.

U međuvremenu, u javnost su dospele lascivne fotografije, video i audio-zapisi na kojima se Kačavenda ljubi sa mladićima. Navodno postoji više od 40 svedoka koji mogu da potvrde sklonost vladike Vasilija bludnim radnjama. SPC se nije oglašavala o skandalima, ali je Sinod na sednici 22. aprila usvojio zahtev Kačavende za penzionisanjem, iako je vladika Irinej prethodno rekao da je to u nadležnosti Sabora, a ne Sinoda.

– Činom razrešenja praktično ništa nije promenjeno u statusu episkopa Kačavende. On će i dalje imati vladičanski čin, samo neće imati eparhiju kojom će upravljati. Slično kao umirovljeni episkop Atanasije Jeftić, koji je penzionisan nakon teške povrede – kaže za Danas sociolog religije Mirko Đorđević. On dodaje da je SPC morala da se izjasni o skandalima vezanim za Kačavendu.

– Iako je umirovljen, vladika Atanasije je vrlo aktivan u crkvenom životu. Videćemo šta će biti sa Kačavendom. Zbog toga je Crkva morala da se oglasi i objasni razloge razrešenja – naglašava Đorđević.

Razrešenja

Sabor je prekjuče razrešio dužnosti episkopa srednjoevropskog Konstantina, kome je, kao i Kačavendi, ostao episkopski čin. Poslednji vladika koji je raščinjen je Artemije. Podsetimo, Sabor je 19. novembra 2010. zbog „nepostupanja po kanonskim pravilima“ raščinio tadašnjeg episkopa raško-prizrenskog Artemija oduzimajući mu episkopski čin i vraćajući ga u red monaha. Tom prilikom je Sabor izdao opširno obrazloženje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari