LGBT osobe u Srbiji i dalje trpe diskriminaciju i nasilje 1Foto: www.mc.rs

Položaj LGBT populacije u Srbiji i dalje je težak, iako se vidi pomak u odnosu na prethodne godine – dve godine zaredom održan je Prajd bez incidenata, a i državne institucije su postale otvorenije za saradnju sa LGBT pokretima, rečeno je danas na konferenciji za novinare Parade ponosa Beograd, povodom 17. maja, Međunarodnog dana protiv homofobije i transfobije, koji se u Srbiji obeležava nizom događaja

Međutim, kako je ukazano, LGBT osobe i dalje trpe diskriminaciju, govor mržnje i nasilje, a samo su predstavnici Parade ponosa Beograd dosad prijavili oko 250 ovakvih slučajeva. Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija objasnio je prisutnima da homofob razvija mržnju prema LGBT populaciji i u skladu s tim ih diskriminiše ili postupa nasilno.

– Potrebno je sankcionisati one koji ne poštuju prava LGBT osoba – naglasio je Gajin, dodajući da slučajeva pred domaćim sudovima nema puno, a da je jedan od razloga strah koji osećaju predstavnici ove manjine. Gajin je istakao da je potrebno da Srbija usvoji zakon o priznavanju isopolnih brakova ili zajednica, kao i da se trans osobama obezbede uslovi da ostvare svoja prava.

Boban Stojanović iz Parade ponosa Beograd ukazao je održavanje Prajda prošle godine bilo istorijsko, jer je organizovan bez incidenata dve godine zaredom, što je dokaz da građani mogu da se izbore za nešto u Srbiji“. On je podsetio da će se Prajd sledeće godine održati 18. septembra, a da će maršuta ovoga puta biti duža nego prethodnih godina – od Trga Slavija do Trga republike.

Anita Mitić, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava, rekla je da sada postoji određena zabrinutost zbog toga što će u parlamentu biti otvoreno desničarske partije u parlamentu.

– Dveri su celu svoju političku karijeru zasnovale na protivljenju Prajdu. Zbog toga mora doći do sankcionisanja govora mržnje u Skupštini Srbije, jer ćemo se sigurno suočavati sa žučnom raspravom za govornicom – ukazala je Mitić. Ona je javno pozvala Boška Obradovića iz Dveri da u parlamentu brani pravo na slobodu okupljanja, ukazujući da je bila prva koja je branila njihovo pravo na demokratiju kada su im uskraćeni izborni glasovi.

Takođe, dodala je da je Prajd veoma značajan događaj, jer predstavlja borbu svih koji se bave ljudskim pravima.

– S obzirom na to da je Srbija politički promenljiva, moramo se boriti da Parade ponosa bude i naredne godine – naglasila je Mitić.

„LGBTI Karavan“ krenuo je juče kroz Srbiju i u naredne tri nedelje posetiće ukupno deset gradova. Posle gostovanja u Nišu, Karavan će danas posetititi Vrnjačku banju, a potom Svilajnac (18. 5.), Kragujevac (19. 5.), Kruševac (20. 5.), Novi Sad (1. 6.), Vrbas (2. 6.), Apatin (3. 5.), Zrenjanin (7. 6.) i Inđiju (8.6.), dok će završni događaj biti organizovan u Beogradu polovinom juna.

„Na osnovu iskustva rada na terenu primećeno je da na lokalu nedostaje sadržaja koji kao temu imaju LGBTI. Mržnja, predrasude i stereotipi nastaju iz nedovoljnog poznavanja i nedovoljne informisanosti i upravo zbog toga „Karavan“ putuje da pruži priliku najširoj javnosti da se upozna sa LGBTI osobama, njihovim iskustivma i svakodnevnim problemima“, ukazali su iz UG Egal.

Takođe, Gayten-LGBT i Labris i ove godine organizuju queer piknik povodom obeležavanja ovogodišnjeg IDAHoBiT dana.

Policajac Aleksandar Stojmenović dobitnik „Duge“

Dobitnik nagrade „Duga“, koju dodeljuje Gej strejt alijanse za doprinos borbi protiv homofobije i transfobije za 2015/2016. je oficir za vezu sa LGBT zajednicom MUP Srbije Aleksandar Stojmenović, prvi policajac koji je javno priznao da je gej. Stojmenović se, na svečanosti u Starom dvoru, gde mu je nagradu uručila prošlogodišnji dobitnik tog priznanja Jadranka Joksimović, zahvalio u ime MUP Srbije i svoje lično ime, istakavši da mu nagrada čini veliku čast, ali i obavezu u daljem radu.U užem izboru bili su i Merlinka – festival kvir filma, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, glumac Slaven Došlo i portal E-novine.

Dveri: Gej parada nebitna i nametnuta tema

„Ima mnogo važnijih tema u našem društvu koje su potpuno marginalizovane, poput bele kuge, katastrofalnog stanja srpske poljoprivrede, bankarskih pljački ili prezaduženih porodica koje imaju kredite indeksirane u švajcarskim francima ili jadnog položaja penzionera kojima su protivustavno smanjene penzije. Stav Dveri je poznat: Ne ulazimo ni u čiju privatnost. Spremni smo da branimo svakoga ko je izložen bilo kakvoj diskriminaciji. Homoseksualci sasvim slobodno žive i rade u našem društvu“, navodi u saopštenju Srpski pokret Dveri. Oni dodaju da određene NVO, koje ne zastupaju većinsku volju niti imaju većinsku podršku ni same LGBT populacije, uz velika finansijska sredstva koja dobijaju iz inostranstva, promovišu gej-parade i pokušavaju da ideologiju homoseksualizma nametnu svim građanima Srbije. „Gej parada vređa javni moral Srbije i samo je prvi korak u njihovom paradiranju kroz sve sfere društva i institucije sistema, navode Dveri. „U državi koja boluje od starenja nacije i demografskog nestanka – promovisanje homoseksualizma je suludo. Seksualna orijentacija nije ljudsko pravo i nedostojno je svoditi čovekovu ličnost na njegovu seksualnost“, navodi se između ostalog u saopštenju Dveri.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari