Supruga i deca bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića, po Sporazumu o naknadi štete, dobili su od države 250.000 evra kao nadoknadu štete zbog svirepog ubistva Stambolića, kao i zbog torture koja je sprovođena nad njima, saznaje Danas. Katica, Tijana i Veljko Stambolić vodili su sudski spor pred Prvim opštinskim sudom u Beogradu za naknadu štete za pretrpljene duševne boli.


Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, potvrdio je za Danas ovu informaciju, ističući da odluka o naknadi počiva na sudskoj presudi.

Ubistvo Ivana Stambolića je užasni presedan, jer je tadašnji predsednik Srbije ubio bivšeg predsednika koristeći Državnu bezbednost i pripadnike Jedinice za specijalne operacije. Ovo je potvrđeno i sudskom presudom. Neko je u ime ove države počinio zločin i država mora da nadoknadi štetu. Stambolić je apsolutno politička žrtva i likvidiran je sa ciljem da mu se nikada ne nađe grob. Verovatno ne bi ni bio pronađen da nije bilo policijske akcije „Sablja“ 2003. godine – objašnjava Homen.

On dodaj da je stav Ministarstva pravde bio da je sramota da se vodi spor za nadoknadu štete kada je u pitanju takav presedan. Kako naglašava, cilj Ministarstva je bio da na najbolji mogući način nađe brzo rešenje, kako se godinama država ne bi sporila sa porodicom Stambolić oko iznosa nadoknade.

– Iznos koji je Srbija odredila smatram malim i apsolutno nedovoljnim kao nadoknada za sve ono što je porodica Stambolić preživela. Takođe, ona je došla i sa zakašnjenjem od 10 godina. Ipak, primeran je ekonomskoj situaciji u Srbiji – naglašava državni sekretar. Prema njegovim rečima, da se takav slučaj dogodio bilo gde u svetu taj iznos bi bio višemilionski.

On dodaje i da je pre potpisivanje Sporazuma pribavljeno i mišljenje javnog pravobranioca, koji je dao procenu da je taj iznos realna vrednost, koja bi inače pripala porodici Stambolić u sudskom postupku. Odluka o naknadi, naglašava naš sagovornik se zasniva na sudskoj presudi.

– Kada se Ministarstvu pravde obratila porodica Stambolić, prišli smo tom problemu sa puno razumevanja, zatim obavestili premijera, koji je istakao da taj problem mora da se reši. Ubrzo smo dobili punu podršku premijera, što je rezultiralo i brzo rešenje ovog problema na Vladi. Ta procedura je trajala nekoliko meseci, zato što je to najkraći mogući period za koji može da se reši taj problem – navodi Homen.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo pravde često ima priliku da se suočava sa situacijama u kojima se rešavaju ružni ostaci iz prošlosti bivšeg režima, a da je za Srbiju ključno da se što pre završi sa tim teretom prošlosti.

– Taj teret počiva na nama, jer mi smo Vlada Srbije i Ministarstvo pravde Srbije. I neko je činio zločine u naše ime – naglašava Homen.

Presuda za ubistvo Stambolića i atentat na Vuka Draškovića 2007. godine je bila prva pravosnažna presuda bivšem komandantu JSO Miloradu Ulemeku, pripadnicima te jedinice i državne bezbednosti za politička ubistva. Ova presuda je bila specifična i po tom jer je u njoj po prvi put Slobodan Milošević označen kao nalogodavac.

Inače, u prvostepenoj presudi Specijalnog suda zaključeno da je Ulemek „postupajući po nalogu Slobodana Miloševića, izdao naređenje pripadnicima svoje kriminalne grupe da ubiju Vuka Draškovića i otmu i ubiju Ivana Stambolića“.

 

Metodologija zločina

Stambolić je otet i ubijen 25. avgusta 2000. a tog dana poslednji put je viđen kako džogira na trim stazi beogradskog parka Košutnjak. Čuvar parkinga u Košutnjaku je tvrdio da su Stambolića otele dve osobe muškog pola. Kako je kasnije na sudu utvrđeno, to su bili pripadnici JSO Branko Berček i Nenad Šare. Oni su oteli Stambolića uz obrazloženje da ga vode na informativni razgovor, a odvezli na Frušku goru. Berček je s leđa, iz pištolja „bereta“, ispalio dva metka Stamboliću u potiljak, zatim su ga ubacili u jamu, posuli krečom, polili vodom i zakopali, a preko humke stavili panj. Tek 27. marta 2003. u okviru policijske akcije „Sablja“ pronađeni su Stambolićevi posmrtni ostaci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari