U Srbiji će pušenje od sutra biti zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima. Period prilagođavanja Zakonu o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu ističe, a kazne za one koji ga ne budu poštovali su od 5.000 dinara za pojedince, do milion dinara za pravna lica.


Pušači će moći da konzumiraju cigarete samo u određenim firmama, i to u prostoriji namenjenoj isključivo za pušenje. Ona mora da ima ventilacioni sistem i vrata koja ne propuštaju dim u druge prostorije.

Srmena Krstev iz Republičke komisije za prevenciju pušenja objašnjava za Danas da Zakon jasno precizira u kojim delatnostima, odnosto ustanovama i institucijama pušači neće imati čak ni prostoriju, već će morati da puše van zgrade.

– Osim objekata u kojima se obavlja proizvodnja i promet lekova i životnih namirnica, potpuna zabrana pušenja predviđena je u zgradama državne uprave i lokalne samouprave, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, vrtićima, objektima za sport i rekreaciju, ustanovama kulture, medijskim kućama i prostorima u kojima se obavlja snimanje, javno emitovanje i javno okupljane građana – naglašava Krstev. Ona dodaje da su za sprovođenje zabrane pušenja odgovorni direktori ili vlasnici firmi, upravnici, odnosno dekani fakulteta. Oni mogu da odrede i odgovorno lice za kontrolu zabrane. Za kontrolu sprovođenja zakona, prema rečima naše sagovornice, biće nadležno više inspekcija i to „svaka u svojoj nadležnosti“.

– Sanitarna, zdravstvena, prosvetna, tržišna, turistička, inspekcija rada, inspektori za preventivnu zaštitu MUP-a Srbije ali i komunalna policija, kontrolisaće sprovođenje zakona. Svaka od ovih inspekcija moći će na licu mesta da kazni pušača odnosno odgovorno lice – ukazuje Krstev. Ona dodaje da će inspektori imati pravo da kažnjavaju ne samo one koje zateknu sa upaljenom cigaretom, već i ukoliko na radnom mestu pronađu opušak, korišćenu pepeljaru ili osete miris duvanskog dima.

U školama, domovima zdravlja, bolnicama i sličnim objektima, pušenje neće biti dozvoljeno ni u dvorištima. Neke škole već su počele sa primenom zakona, pa se nastavnici mogu videti izvan školskog dvorišta na jednoj kapiji, a učenici na drugoj.

Direktorka Ekonomsko-trgovinske škole u Sopotu Danka Prokić-Vlahović kaže za Danas da je ova škola počela sa primenom zakona 1. septembra, sa početkom školske godine.

– Profesori na velikom odmoru izađu van dvorišta i puše na trotoaru preko puta škole. Jeste ružno, ali drugog rešenja nema. Puše i učenici, ali odvojeno od profesora – kaže Vlahović. Ona dodaje da je primetno da su neki nastavnici smanjili broj popušenih cigareta otkad su uvedene nove mere.

U kompaniji Delta kažu za naš list da su u zgradi na Novom Beogradu, gde je sedište kompanije, imali prostoriju za pušače, ali da se ona više ne koristi jer nije imala odvojeni ventilacioni sistem.

– Pušenje u okviru radnih i prodajnih prostorija kompanije zabranjeno je pre tri godine internim pravilnikom. Zaposleni puše van objekata, tako da nećemo imati problem sa prilagođavanjem novom zakonu – kažu u Delti.

Menadžer za komunikacije Japan tobako internešnal (JTI) Ana Veljković kaže za Danas da primena Zakona neće uticati na promet i proizvodnju duvana, jer „iskustva iz inostranstva ukazuju da norme koje se odnose na zabranu pušenja utiču pre svega na ugostiteljski sektor“. „Ovaj zakon štiti nepušače, ali i prava pušača, jer dozvoljava da se puši na odgovarajućim mestima kao što su barovi, noćni klubovi ili restorani“, smatra Veljković.

Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu usvojen je 5. maja ove godine, a period za prilagođavanje njegovim odredbama ističe sutra. Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih. Zbog uticaja duvanskog dima u našoj zemlji godišnje umre 16.000 stanovnika.

Zabranjeno pušenje

– objekti za proizvodnju i promet lekova i životnih namirnica

– zgrade državne uprave i lokalne samouprave

– zdravstvene i obrazovne ustanove

– vrtići i objekti za sport i rekreaciju

– ustanove kulture i medijske kuće

– prostorije u kojima se obavlja snimanje, javno emitovanje i javno okupljane građana

Kazne do milion dinara

Ukoliko puše van dozvoljenih prostorija, pojedinci će biti kažnjeni sa 5.000 dinara. Kazne za odgovorna lica su od 30.000 do 50.000 dinara, preduzetnike od 300.000 do 500.000 dinara, a za pravna lica od 500.000 do milion dinara.

Cigarete dozvoljene u kafićima

Vlasnici ugostiteljskih objekata manjih od 80 metara kvadratnih moraće da se opredele da li je njihov lokal pušački ili nepušački, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu prostora odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.

Brojne evropske zemlje popustile pred zahtevima pušača

Iako su pojedine evropske države u proteklom periodu pooštrile zakone protiv pušenja, navodeći potrebu za očuvanjem javnog zdravlja kao jedan od argumenata, veliki broj stanovnika Starog kontinenta nije spreman da se odrekne uživanja u cigaretama. Često su vlasti ipak primorane da popuste pred zahtevima pušača. To pokazuje i primer nemačke pokrajine Bavarske, koja je godinu dana nakon usvajanja zakona odlučila da ublaži pravila.

Slično se desilo i u Hrvatskoj nakon 24-časovnih protesta kafedžija u Sinju i Vinkovcima, ali i u Holandiji koja je ukinula zabranu pušenja u barovima i kafićima čija je površina manja od 70 kvadratnih metara. Turska vlada je jedna od retkih koja ne odustaje od svoje odluke da „protera“ duvanski dim sa javnih mesta. M. S. – M. K.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari