Prosvetna inspekcija ubuduće će biti zaseban sektor u Ministarstvu prosvete i nauke, a za pomoćnika ministra na njegovom čelu važiće antikorupcijski zakoni koji se odnose i na najviše državne funkcionere. To je predviđeno novom sistematizacijom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, koja je juče stupila na snagu.

– U tom ministarstvu kažu da će biti određenih kadrovskih promena, ali napominju da će svi pomoćnici ministra vrlo brzo „preći“ u v. d. stanje. Naime, Izmene Zakona o državnim službenicima, koje su stupile na snagu sredinom septembra prošle godine, predviđaju da vlada u roku od šest meseci na mesta pomoćnika ministra imenuje vršioce dužnosti i da se u roku od 30 dana raspišu konkursi. Očekuje se da će vršioci dužnosti pomoćnika ministra prosvete Srđana Verbića biti imenovani na jednoj od narednih sednica vlade, pošto se zakonski rok za to praktično poklopio sa novom sistematizacijom, kažu u Ministarstvu.

Objašnjavaju da će većina sektora ostati nepromenjena. Novina je što je obrazovanje odraslih pripojeno Sektoru za srednje obrazovanje, iz koga je izmeštena dosadašnja Grupa za koordinaciju rada školskih uprava. Na čelu 18 školskih uprava ubuduće će biti rukovodioci, koji će odgovarati načelniku Odeljenja za koordinaciju rada ŠU, a on direktno ministru prosvete.

A u naredne dve nedelje biće kadrovskih promena i u pojedinim školskim upravama, što je ranije najavio ministar Verbić. Zbog zabrane zapošljavanja u javnom sektoru Ministarstvo prosvete neće moći da oglasi javni poziv, ali se planiraju interni konkursi, kako bi se od postojećih zaposlenih izabrali najkvalitetniji. Iako je Verbić u ranijoj izjavi Danasu kazao da neće svi načelnici školskih uprava biti smenjeni i da postoji mogućnost da budu zadržani oni koji su dobro radili svoj posao, izvesno je da na toj poziciji neće biti mesta za načelnike ŠU Zaječar, Niš i Ranilug. Naime, upravna inspekcija, po pritužbi jedne nevladine organizacije, upozorila je Ministarstvo prosvete da su načelnici u pomenutim školskim upravama imenovani na tu funkciju, a da nisu ispunjavali propisane uslove.

Novom sistematizacijom kontrola finansiranja biće centralizovana, što praktično znači da će zaposleni po školskim upravama koji su zaduženi za finansijsko-materijalno poslovanje odgovarati regionalnim rukovodiocima, a oni pomoćniku ministra za finansije.

U Ministarstvu kažu da će „motor“ budućih reformi u obrazovanju biti Sektor za visoko obrazovanje i razvoj, unutar koga će biti nekoliko jedinica – za razvoj nastave i nastavnih sredstava, za analitiku i maturske ispite, razvoj i održavanje informacionog sistema, za inkluziju, kao i jedinica koja će se baviti nastavnom na jezicima nacionalnih manjina, ljudskim i manjinskim pravima. U pomenutom sektoru je i ENIK/NARIK centar, u kome će se raditi priznavanje stranih visokoškolskih isprava za zapošljavanje, ali i nostrifikacija srednjoškolskih diploma.

U Ministarstvu ističu da je broj mesta u pojedinim sektorima veći od trenutnog broja zaposlenih, što ne znači nova zapošljavanja. U sistematizaciji su „prepoznati“ i ljudi koji nisu bili na platnom spisku Ministarstva već su njihove zarade finansirale partnerske organizacije. Tako, recimo, Jedinica za inkluziju ima četvoro zaposlenih, od kojih će troje i dalje primati platu iz donatorskih sredstava koje obezbeđuje UNICEF. U sistematizaciji je prvi put „prepoznata“ i Jedinica za prevenciju nasilja i diskriminacije, koja će sada biti u okviru Sektora za predškolsko i osnovno obrazovanje. I ona će biti finansirana iz donacija.

 

 

Vulin: Prosvetari da prekinu štrajk

Ministar rada Aleksandar Vulin apelovao je juče na sindikate u prosveti da što pre prekinu štrajk i istakao da se potpisani Kolektivni ugovor u obrazovanju odnosi i na one članove sindikata koji ga nisu potpisali. Vulin je novinarima u kompaniji Majkrosoft rekao da je odluka ministra prosvete Srđana Verbića da se smanje plate prosvetarima koji štrajkuju, u skladu sa zakonom. Učinite napor molim vas, kao što ga Ministarstvo prosvete svakodnevno čini, da se ovo što pre završi zbog učenika i zaposlenih, rekao je Vulin. FoNet

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari