U Srbiji je juče, kao i širom sveta, obeležen Dan bezbednog korišćenja interneta. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2015. godini 68 odsto ispitanika izjavilo je da koristi mobilni telefon kao uređaj za pristup internetu, a personalni kompjuter njih 80 odsto.

Centar za bezbedni internet Srbija objavio je novu besplatnu aplikaciju „Net patrola“ koja će omogućiti prijavljivanje nelegalnog materijala na internetu putem pametnih mobilnih telefona i tableta koji koriste Android operativne sisteme. Aplikacija je kreirana u okviru programa „Razvoj kapaciteta sistema za borbu protiv nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem interneta“. Program finansijski podržava Vlada Velike Britanije, a realizuju Fondacija „Fond B92“, „Net patrola“ i UNICEF. Korišćenje „Net patrola“ je anonimno.

Tokom 2015, međunarodna organizacija INHOPE, čiji je član i Net patrola, uklonila je preko milion pojedinačnih materijala, fotografija i video snimaka, koji sadrže različite oblike zloupotrebe maloletnog lica u pornografske svrhe.

Takođe, u iznalaženju novih načina za stvaranje bolje i bezbednije upotrebe interneta i digitalnih tehnologija UNICEF u Srbiji i Telenor su pomogli da se kreira i aktivira SOS platforma na Fejsbuk stranici „Biraj reči, hejt spreči“. SOS aplikacija omogućava da se digitalno nasilje prijavi i spreči u trenutku kada se dešava. „Korisnici aplikacije, žrtve ili svedoci nasilja, kroz jednostavno slanje poruke dobijaju podršku psihologa i posebno obučenih studenata psihologije koji ih vode kroz proces informisanja roditelja/nastavnika, i ukazuju im na neophodne korake koji bi trebalo da se preduzmu“, saopštio je UNICEF.

Istraživanje sprovedeno u okviru projekta „Prevencija digitalnog nasilja“ koji od 2012. partnerski sprovode UNICEF Srbija, Ministarstvo prosvete i Telenor, pokazuje da je čak 84 odsto srednjoškolaca bar jednom izložilo sebe nekom od rizika na internetu. Uznemiravanje na društvenim mrežama doživelo je 18 odsto osnovaca i 17 odsto srednjoškolaca, a u ulozi žrtve snimanja mobilnim telefonom ili kamerom našlo se 12 odsto učenika srednjih i devet odsto učenika osnovnih škola.

Posebno zabrinjava podatak da je čak 15 odsto ispitanih srednjoškolaca prihvatilo da se sastane sa osobom koju su upoznale preko interneta. Samo jedan odsto žrtava nasilja među školskom decom zatraži pomoć odraslih u školi, a da se mnogo više njih obrati za savet svojim vršnjacima.



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari