Štafete iz svih bivših jugoslovenskih republika stigle su juče u Kuću cveća, čime je nastavljena tradicija obeležavanja 25. maja, Dana mladosti. Čak 31. godinu posle smrti Josipa Broza Tita, rođendan doživotnog predsednika SFRJ za one koji su dočekali štafetu mladosti predstavlja „praznik nade, mira, bratstva i jedinstva“.


Pre nego što su predstavnici Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Srbije ali i Libije predali štafetu Titovom unuku Joški Broz, intonirana je himna „Hej Sloveni“. U stavu mirno, sa poštovanjem kojim se nekada slušalo najviše državno obeležje, stajalo je i staro i mlado. Jugonostalgičari iz svih krajeva SFRJ, saborci i ratni veterani, bivši i sadašnji komunisti, ali i oni koji nisu ni rođeni za vreme Titovog života, odali su svojevrsnu počast bivšem predsedniku na mestu gde je pre 31 godinu sahranjen.

– Titovo vreme bilo je vreme ljubavi, mira i sigurnosti na svim poljima. To je put na koji se moramo vratiti – rekla je Štefica Štrića Žic, predajući štafetu koja je iz Slovenije krenula početkom maja, da bi preko Hrvatske juče stigla u Beograd. Dolazak svake štafete pratila je pesma „Druže Tito mi ti se kunemo“.

Simbol Dana mladosti predao je i Nišlija Miša Stojanović, koji je sebe predstavio rečima:

– Ja sam bata Miša – zastavnik, sportista, Jugosloven i komunista. Napravio sam zastavu dužu od 30 metara i mapu SFRJ na koju mož da sedne 86 ljudi. Nije još gotova, mislio sam da je završim do danas, ali će do 4. jula sigurno biti urađena.

Kulturno – umetnički program koji su pripremili organizatori podsećao je na one koji su pre dvadeset i više godina priređivani za proslavu Dana mladosti po domovima kulture. Bilo je tu spleta narodnih igara kulturno umetničkih društava „Zora“ iz Beograda i „Mali Branko“ iz Velikog Orašja. Stihove posvećene Titu recitovao je glumac Goran Sultanović. Mališani u plavim kapama i crvenim marama šetali su okolo, a iz razglasa se u jednom momentu čuo i Titov glas.

– Treba da bude jasno svakome da mi ne možemo biti prilepak niti za čiju politiku. Da imamo svoje gledište, da znamo šta je pravilno, šta nije pravilno – deo je Titovog govora „Istok – zapad“ koji su prisutni pozdravili gromoglasnim aplauzom.

Joška Broz, Titov unuk i predsednik Komunističke partije Srbije, osvrnuo se na probleme sa kojima se naša zemlja trenutno suočava, pomenuvši azilante, uništene fabrike i pretnju od genetski modifikovane hrane.

– Zaklinjem se da ću se boriti za bolji život naroda i za povezivanje svih bivših republika u jednu ekonomsku celinu – rekao je Joška Broz, pozdravljajući prisutne iz svih krajeva bivše SFRJ, ali i goste iz Kube, Libije, Ukrajine, Rusije.

– Dolazimo iz Italije. Suprug i ja učestvujemo na veterinarskom kongresu u Beogradu, ali smo iskoristili priliku da obiđemo Muzej 25. maj i Kuću cveća. Komunisti smo i znamo ko je bio Tito i šta se danas obeležava – rekla nam je Konsuela R. koja je deci za uspomenu kupila kape sa obeležjima Komunističke partije.

Bilo je tu knjiga, znački, bedževa i majica sa likom Josipa Broza. Sa razglasa su se smenjivali zvuci partizanskih pesama, onih posvećenih drugu Titu ali i novijih izvođača poput Lepe Brene, Doris Dragović ili Bijelog Dugmeta, čije pesme pevaju u Jugoslovenstvu. Igralo se i Užičko kolo, a trubači su svirali „Druže Tito mi ti se kunemo“. Neki su jučerašnji dan doživeli emotivno i pustili po koju suzu uz reči „ Hej Jugosloveni, nek se čuje glas…“.

– Jedni te isti ljudi dolaze godinama, ali je primetno da sve više ima i mlađe generacije. Oni slušaju od starijih kako je nekada bilo i traže nešto pozitivno u prošlosti, jer je stvarnost isuviše turobna. Mladi su pokazatelj da će se Dan mladosti slaviti još dugo, dugo godina, i da se verovatno nikad neće ugasiti – zaključio je mladi komunista Milan Mihajlović.

Performans Marte Jovanović: „In God We Trust”

Beograd – Ispred Muzeja istorije Jugoslavije okupilo se juče ujutru 54 učesnika performansa umetnice Marte Jovanović, odevenih u japi stilu i naoružano baštenskim priborom ne bi li izveli akciju sađenja više od 1000 karanfila. Predvodila ih je glumica Katarina Radivojević s megafonom, bodreći ih da „brže“ i s malo više entuzijazma prionu na posao. Neadekvatna odeća japi brigade za aktivnosti iz domena hortikulture, a čini se ponajviše njihovo anti – udarničko stanje duha, učinili su ih, prilično trapavim i smešnim u ovoj situaciji.

Ali kad su konačno završili s radom, video se rezultat – pojavila se aleja cveća u vidu natpisa „In God We Trust“.

S obzirom na to da je koncept performansa umetnice Marte Jovanović trebalo da oživi situaciju radnih akcija po kojima se pamti doba socijalizma i Josipa Broza Tita, te da ispita kako fenomen društvenog interesa funkcioniše danas, čini se jasnim kojoj se ideologiji mladež danas priklonila. Imajući u vidu da su učesnici performansa bili i plaćeni, jasno je da više ništa nije kao kada je „veliki vođa“ bio živ. A.Ć.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari