Nakon uspeha koje su postigli igrani film „Montevideo, Bog te video“ i dokumentarni „Jednom braća“ o prijateljstvu Dražena Petrovića i Vlade Divca očigledno je da ovdašnja publika uživa da na velikom platnu gleda događaje i sportiste koji su obeležili prošlost.

Upravo zato, treba očekivati da će igrano – dokumentarni film o Radivoju Koraću „Legenda o zlatnoj levici“ doživeti sličnu sudbinu. Film o jednom od najboljih košarkaša svih vremena koji je tragično izgubio život u 31. godini zainteresovao je i organizatore predstojećeg Evropskog prvenstva u košarci.

– Film bi trebalo da bude završen za dve ili tri nedelje. Plan je da bude preveden na sedam jezika. Pošto je od strane FIBA uvršten u zvanični program Evropskog prvenstva u Litvaniji ideja je da premijerno bude prikazan 6. septembra, u pauzi između dve faze kontinentalnog šampionata. Plan je da nakon toga bude prikazan u Beogradu između 18. i 26. septembra. U filmu se, između ostalih, pojavljuju Ivo Daneu, Josip Đerđa, Bora Stanković, Nemanja Đurić, Miško Čermak, Luik Kliford, Frančesko Varoto, Emiliano Rodrigez, Pedro Ferandiz. Uloga Koraćeve majke poverena je Katarini Radivojević, Ivu Andrića igra Tihomir Stanić, Tita Voja Brajović, dok je životni rukopis Radivoja Koraća na filmsko platno što uverljivije pokušao da prenese Vladimir Aleksić. On je četiri nedelje trenirao sa košarkaškim stručnjacima kako bi shvatio sportsku, ali i intelektualnu genijalnost Radivoja Koraća. Sniman je u Madridu, Padovi, Ljubljani, Beogradu, Somboru više od dve i po godine – kaže za Danas reditelj i scenarista filma Gordan Matić.

Ipak, kao i većina interesantnih projekata u Srbiji i ovaj film ima velike finansijske probleme, zbog čega je čak ugrožena mogućnost da po planu bude prikazan u septembru u Litvaniji na smotri najboljih košarkaških reprezentacija na Starom kontinentu.

– Ostalo nam je da uradimo kolor korekciju i dizajn zvuka a zatim i mastering filma. Do danas sredstva za postprodukciju nisu isplaćena iako je film od nacionalnog interesa, te se iskreno nadamo da će se što skorije pronaći neophodna sredstva kako ne bi propustili veliku priliku da film i Srbiju predstavimo na predstojećem Evrobasketu. U više navrata smo razgovarali sa predstavnicima izvršne vlasti. Dobili smo razna obećanja, ali nam novac nije uplaćen i pored toga što su predsednik Tadić, ministar kulture Marković i potpredsednik vlade Dačić pohvalili ovu ideju i projekat. Tužno je da su nam Grad Ljubljana i Madrid isplatili deo dogovorene sume, a država Srbija kašnjenjem rizikuje da film ne bude završen na vreme, a samim tim i da njegova projekcija ne bude prikazana na Evropskom prvenstvu u Litvaniji – kaže Matić.

Pojedini segmenti snimani su i u Ljubljani, s obzirom na to da je Boris Kristančić, reprezentativac Jugoslavije pedesetih godina 20. veka, uz Boru Stankovića i Acu Nikolića možda i najzaslužniji što je Korać kao mlad igrač postao reprezentativac tadašnje zemlje. Naratori u filmu su Aleksandar Đorđević i Milenko Tepić.

– Odlučili smo se za Tepića pošto je on 2008. bio kapiten generacije igrača rođenih 1987. godine koji su na prvenstvu mladih uzeli zlatnu medalju. Tepić je sjajan dečko, pritom je veoma obrazovan. Sale Đorđević je takođe vrhunski uradio svoj posao i mnogo nam je pomogao u svakom smislu. Obojica su ljudine i veoma sam im zahvalan – oduševljeno kaže Matić.

Korać je bio specifična osoba. Osim što je bio vrhunski sportista, imao je veliku želju da završi Elektrotehnički fakultet. Sa 20 godina bio je najbolji strelac domaćeg prvenstva i šampion Jugoslavije tako da je rešio da napusti košarku i posveti se fakultetu. Bio je to veliki šok za Borislava Stankovića, tadašnjeg trenera OKK Beograda, koji nikako nije mogao da se pomiri sa odlukom najboljeg igrača. Stanković je po svaku cenu želeo da ga vrati na parket. Čak se i danas prepričavaju razgovori Stankovića i Koraća u Knez Mihailovoj, kao i sprintevi trenera duž najprometnije ulice u nameri da sustigne Koraća koji je sebe video kao inžinjera, a ne samo košarkaša. Nažalost, smrt ga je sprečila da diplomira na ETF-u. Ostao mu je jedan ispit i diplomski. Tog 2. juna 1969. godine vraćajući se sa prijateljske utakmice reprezentacije Jugoslavije Korać je poginuo u saobraćajnoj nesreći.

Rundekova muzika i 118 intervjua

Gordan Matić, reditelj i scenarista rođen je u Kragujevcu. Trenutno je na postdiplomskim studijama. Radio je više dokumentarnih filmova i pozorišnih drama, poput „Dvanaest gnevnih ljudi“. U planu ima film sličnog profila o Ivi Andriću. Obavio je 118 intervjua uoči snimanja „Legende o zlatnoj levici“. Darko Rundek je komponovao muziku. Dušan Ivanović je direktor fotografije, Marijan Rubeša je montažer, Nenad Marković i Sanela Spajić su scenografi, Zoran Maksimović dizajner zvuka, Marko Paljić producent.

Ljubimac žena

– Uradili smo intervju sa Radivojevom majkom Zagorkom Korać. Ispričala nam je da je bio veoma popularan među ženama. Obožavale su njegovu harizmu i elokventnost. Radivoje je bio čovek ispred svog vremena – ocenjuje reditelj Matić.

Poslednji intervju „Oslobođenju“

U poslednjem intervjuu nekoliko sati pre udesa, on je u sarajevskom Oslobođenju obznanio prelazak u Real Madrid. „Kraljevski klub“ ga je silno želeo, čekao je na njegov dolazak nekoliko sezona, ali nažalost smrt Radivoja Koraća prekinula je njihove zajedničke snove o brojnim titulama u španskom šampionatu i evropskim takmičenjima.

Podrška MOK-a, FIBA, Beograda, Ljubljane…

Ovaj projekat ima podršku MOK-a, FIBA, Grada Beograda, ministarstva kulture, tačnije Filmskog centra koji je zadužen za davanje finansijskih sredstava, Grada Ljubljane…

– Istakao bih da Slovenci učestvuju u koprodukciji. FIBA je veoma stalo da sačuva zaostavštinu vezanu za očuvanje pravih vrednosti čiji je sinonim bio Radivoje Korać. On je bio prva zvezda evropske košarke, igrač koji nije vratio već je doveo publiku na košarkaške terene velike Jugoslavije – smatra Matić.

„Doneo“ Bitlse u Beograd

Prvu ploču Bitlsa u Beograd je doneo upravo Korać. Sredinom pedesetih sloboda kretanja jugoslovenskim državljanima bila je ograničena. Čak su i sportisti imali pasoše u trajanju od šest meseci. Na jednom od gostovanja nacionalne selekcije u Nemačkoj Radivoje je kupio ploču Bitlsa koju je odneo čuvenom Nikoli Karaklajiću koji je imao emisiju na Radio Beogradu. Karaklajić je predložio Radivoju da napravi listu omiljenih pesama, koja će biti zabeležena i na filmu, a zatim je sam u jednoj emisiji puštao te pesme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari