Fabrika sumporne kiseline Rudarsko-topioničarskog basena Bor biće završena u januaru, a rekonstrukcija topionice na proleće 2014. godine, najavio je Blagoje Spaskovski, direktor RTB-a. On je naglasio da je ovo trenutno u Srbiji najveća investicija u oblasti ekologije, vredna 265 miliona evra.

Od te sume, naime, 100 miliona evra namenjeno je rekonstrukciji topionice, a 165 miliona evra ekološkoj komponenti projekta – izgradnji nove fabrike sumporne kiseline, postrojenja za prečišćavanje industrijskih voda i nove energane.

Ipak, radovi na ovom projektu nedavno su došli u žižu javnosti, jer je republički građevinski inspektorat Ministarstva građevinarstva i urbanizma, dve i po godine od početka radova, utvrdio da se investicija u RTB Bor, tačnije njeni pojedini delovi, sprovodi bez građevinske dozvole. To je dovelo i do rešenja kojim se gradilište zatvara, uz rok od dva meseca da se sve što je naloženo sprovede. Međutim, radovi za to vreme nisu prekidani u potpunosti, odnosno radilo se na pozicijama za koje su postojale dozvole, kao što je, kada je o topionici reč, spajanje starog sa novim postrojenjem.

– Ostali radovi su bili zaustavljeni. Međutim, administrativni organ Vlade Srbije je vrlo brzo poništio rešenja, jer bi bilo potpuno besmisleno rušiti, pa ponovo graditi – kaže Spaskovski i dodaje da se dvomesečni zastoj u radovima na pojedinim delovima projekta ipak neće odraziti na povećanje troškova cele investicije.

On je objasnio da je do problema došlo jer odluku da se rekonstrukcija topionice izvede fazno, kako bi stara topionica mogla da radi dok se nova gradi, nije ispratila projektna dokumentacija neophodna za dozvole, iako je RTB na to upozoravao kompanije koje su dobile posao: kanadski SNC Lavalin, finski Outotek i beogradski Energoprojekt.

No, sada su obezbeđene sve dozvole, radovi se nesmetano odvijaju, a tokom leta će se raditi i u tri smene. Završetak ovog projekta trebalo bi dodatno da učvrsti poziciju RTB-a, koji je, posle više godina beleženja poslovnog gubitka, od 2010. počeo da ostvaruje dobit. Tako je prošlu godinu završio sa profitom od bezmalo 56 miliona dolara, što je za 15 miliona više u odnosu na 2011. godinu.

Ipak, treba napomenuti da se ova kompanija nalazi u restruktuiranju, ali uprkos tome sve obaveze prema državi uredno izmiruje. Spaskovski navodi da je trenutno prosečna plata u RTB-u oko 70.000 dinara, te da je redovno prima 5.020 zaposlenih. Takođe, kaže da RTB sve poreze i doprinose državi redovno plaća i mesečno za tu obavezu izdvaja 2,4 miliona evra, te da je, po osnovu poreza, državi prošle godine platio nešto manje od 3,2 milijarde dinara.

RTB vredi 800 miliona dolara

Na poslednjem tenderu 2008. godine, RTB Bor je vredeo 243 miliona dolara, a njegova trenutna vrednost je oko 800 miliona. Spaskovski kaže da nema pritisaka da se RTB privatizuje, ali dodaje da on neće biti taj koji će staviti potpis na dokument kojim se ovo preduzeće oglašava za prodaju.

Nova istraživanja

Rudnici bakra Bor kupili su najsavremeniju opremu za istražno bušenje, čime ima je omogućen rad na novim i dubljim delovima ležišta. „U toku su najobimnija geološka istraživanja u zadnjih 30 godina. Započeta su tokom 2009. u Jami Bor, a nastavljena i do danas traju na istražnom polju Kriveljski Kamen kod Bora. RTB ima overene 1,3 milijarde tona rude, pet miliona tona bakra i 200 tona zlata. Potencijalne rezerve koje treba dokazati su dve milijarde tona rude, sedam miliona tona bakra i 300 tona zlata“, kaže za Danas Trajča Tončić, rukovodilac Sektora za geologiju Rudnika bakra Bor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari