Amandman Zaštitnika građana na Predlog zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru kojim se predviđa da nezavisna tela samostalno utvrđuju broj zaposlenih, juče nije prihvaćen na sednici skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu i lokalnu samoupravu. Za taj amandman glasao je samo poslanik SDPS Meho Omerović juče koji je ocenio da se tim amandmanom omogućava nezavisnost u radu nezavisnih organa i institucija koje svima nama treba da pomognu u radu, kao i da obavljaju posao bez uticaja vlade.

– Zaštitnik građana, naime, smatra da protivno Ustavom garantovanoj nezavisnosti u radu ovog i drugih nezavisnih tela, broj zaposlenih u njima određuje Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja Skupštine Srbije. Predlogom Vlade propisano je da Ustavni sud, Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, koji su nezavisni državni organi, sami utvrđuju maksimalan broj zaposlenih u svojim službama, broj sudija i tužilaca, dok bi u službama Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Državnoj revizorskoj instituciji i Agenciji za borbu protiv korupcije, po predlogu Vlade, maksimalan broj zaposlenih trebalo da utvrdi Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja Skupštine.

Reagujući na Predlog zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, Janković je naveo u inicijativi da se predlogom Vlade krši ustavna i zakonska garancija prava građana da organi za zaštitu prava građana i kontrolu drugih organa i organizacija čija je nezavisnost garantovana Ustavom, odnosno organskim zakonom, svoj posao rade nezavisno od bilo kog organa vlasti. Time se krši i Ustavom utvrđeno državno uređenje, kao i jedinstvo pravnog poretka.

Nezavisnost Zaštitnika građana kao državnog organa garantuje Ustav, a posebni organski zakoni propisuju nezavisnost dva poverenika, Državne revizorske institucije i Agencije za borbu protiv korupcije, dodaje se u saopštenju. Inače, zaštitnik građana je amandmane, kao ovlašćeni predlagač, podneo u saglasnosti sa poverenikom Rodoljubom Šabićem, poverenicom Brankicom Janković, predsednikom Državne revizorske institucije Radoslavom Sretenovićem i direktorkom Agencije za borbu protiv korupcije Tatjanom Babić.

Članovi skupštinskog Odbora za pravosuđe, međutim, smatraju da kad bi se iz zakona izuzela samo nezavisna tela onda bi morao da se promeni i Zakon o budžetskom sistemu koji je krovni zakon, te da takav predlog ombudsmana nema zakonsko utemeljenje u dosad donetim zakonima. Inače na Zakon o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru podneto je 26 amandmana.

Amandmanom Odbora za pravosuđe funkcioneri u zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti sudije Ustavnog suda, tužioci i njihovi zamenici, kao i nastavno osoblje u visokoškolskim ustanovama biće izuzeti od primene člana zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru koji se odnosi na prestanak radnog odnosa zbog ispunjavanja uslova za starosnu penziju. U obrazloženju tog amandmana navodi se da je on predložen zbog činjenice da se radi o delovima javnog sektora koji su od izuzetnog značaja za Srbiju, i da bi u slučaju njegovog neprihvatanja moglo doći do negativnih posledica po zakonit, odgovoran i skladan rad tih institucija.

Članom zakona koji se odnosi na prestanak radnog odnosa zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju predviđeno je da zaposlenom u javnom sektoru prestaje radni odnos kada navrši godine života i staž osiguranja propisanih zakonom za odlazak u starosnu penziju, nezavisno od propisa kojim se uređuje njegov radno-pravni status. Tim članom, između ostalog, predviđeno je i da zaposleni ostvaruje pravo na otpremninu, kao i da se sporazumom može utvrditi nastavak radnog odnosa zaposlenog najduže do navršenja 65 godina života i najmanje 15 godina staža.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari