Bivši ministar zdravlja iz redova G17 Tomica Milosavljević predložen je za svedoka juče iza zatvorenih vrata pred Višim sudom u Beogradu na pripremnom ročištu za zloupotrebe u nabavci vakcina 2009. Milosavljevića je, kako nezvanično saznaje Danas, predložio postupajući tužilac, dok je prvooptužena bivša direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) Svetlana Vukajlović Popržen u dvosatnoj uvodnoj reči negirala krivicu.

Krivicu su negirali i ostali optuženi – bivša direktorka Jugohemije Smiljka Mileusnić Adžić (sestra bivše potpredsednice kompanije Delta Milke Forcan), te direktor Jugohemije farmacija Vladimir Gravara, kao i direktor Detapa Ljubomir Pavićević. Početak suđenja zakazan je za 3. februar, a bliži termin nije određen zbog zauzetosti sudnica sa odgovarajućim brojem mesta.

Gravarin branilac, advokat Božo Prelević, rekao je novinarima juče u pauzi pripremnog ročišta da se optužnica zasniva na „barem pet lako i jasno oborivih činjenica“. Zbog toga je, dodao je, želja odbrane da javnost, kada bude počelo suđenje, prisustvuje postupku kako bi mogla da napravi razliku od onoga što je navođeno u medijima u vezi sa slučajem nabavke vakcina i iznetim dokazima.

– Ako je najpovoljnijeg ponuđača izabrala Vlada, onda ne može biti kriva Svetlana Vukajlović. Ako je na tenderu neko ostvario korist, a zakon reguliše da onaj ko ide sa prodajom ostvaruje korist do šest odsto, onda ova optužnica nema problem samo sa činjenicama, već i sa zakonom, tvrdi Prelević. On je dodao da u optužnici postoje teze koje „opštepoznato nisu tačne“ i ocenio da ona u ovom trenutku predstavlja problem i za tužilaštvo i za sud, ali i za odbranu.

„U jednom korektnom postupku, a mislim da ovo jeste tako, neće biti problem da se obore osnovni dokazi i postulati na kojima je bazirana optužnica i to je cilj odbrane“, tvrdi Prelević.

Vukajlović Popržen, Mileusnić Adžić, Gravara i Pavićević terete se da su nelegalnom nabavkom vakcina protiv svinjskog gripa krajem 2009. oštetili državni budžet za oko 1,25 miliona evra. Optužnicu je u februaru 2012. podiglo Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal, a posle proglašenja nenadležnosti, preuzelo je Više tužilaštvo. Svi optuženi pušteni su iz pritvora u kome su proveli po više meseci, uz jemstvo upisom hipoteka na nekretnine. 

Provizija šest odsto

– U ovoj nabavci Jugohemija je ostvarila razliku u ceni, koja se optužnicom naziva štetom za državu, iako razlika u ceni postoji uvek, kod svake nabavke. Primera radi, Torlak je 2011. pri isporuci vakcina RFZO-u ostvario razliku u ceni od 40 odsto, a Jugohemija u ovoj nabavci šest odsto, izjavila je Svetlana Vukajlovićev za Danas. Ona naglašava da u ovom predmetu postoji izveštaj Ministarstva zdravlja o svim sprovedenim nabavkama vezanim za grip, te da postoji i zapisnik Ministarstva finansija, kao i Uprave za javne nabavke, „koji na sprovedeni tender nisu imali nijednu zamerku“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari