Najveći deo Saudijske Arabije zauzima pustinja. Međutim, činjenica da imaju samo dva odsto obradive površine i da nemaju nijednu reku ili jezero koje sadrži vodu preko cele godine nije sprečila Saudijce da investiraju velika sredstva kako bi “oživeli” okolinu.


Zemlja oteta od pustinje pretvorena je u zelene oaze. Palme, cveće i drveće posađeni su svuda – u parkovima, pored auto puta, u blizini plaža. S obzirom na klimu (kiša pada nekoliko puta godišnje, a leti temperatura dostigne i 50 C), vegetaciju zalivaju specijalnom metodom: pored svake biljke nalazi se cevčica za vodu.

Nekada su beduini u Arapskom zalivu lovili ribu, vadili školjke i skupljali bisere, sve dok daleke 1935. nije otkrivena nafta. Sada je to istorija.

Za saudijsku arhitekturu karakteristični su visoki zidovi oko kuća. Značaj se pridaje i ulaznim vratima – ona su često veoma raskošno ukrašena, čak i na skromnije opremljenim kućama.

Saudijci su izuzetno gostoljubivi – u znak dobrodošlice služe arapsku kafu i urme. S ponosom ističu da imaju preko 100 vrsta urmi, a da su one najlepše i najskuplje iz Medine. Saudijsko nacionalno jelo je kapsa – pravi se od pirinča i kamiljeg mesa, ali može da se koristi i riba, piletina i jagnjetina. Sprema se u velikim posudama i tradicionalno se jede rukama. Mada, strancima uvek ponude i pribor. Alkohol je zakonom zabranjen. Ali je zato izbor bezalkoholnog piva najveći na svetu – sa ukusom manga, limuna, jagode, nara…

Od davnina se ovde i muškarci i žene oblače skromno i njihova garderoba ne ističe telo. Muškarci nose dugačke tradicionalne haljine bele boje i crveno-bele marame na glavi. Žene – crne abaje i crne marame.

Celo njihovo društvo je podeljeno na na muški i ženski svet. Svi restorani i kafići su podeljeni na „singl“ i „femili“ sekcije. U „singl sekcijama“ sede samo muškarci, u „femili sekcijama“ bračni parovi i žene koje izađu same. Na taj način su podeljene i plaže i čekaonice u bolnicama. Škole su takođe odvojene – za dečake i devojčice, baš kao i banke, frizerski saloni i džamije. Saudijska Arabija je jedina zemlja na svetu gde žene ne voze kola, ali je zato princ Al Valid, koji se zalaže za veća prava žena, zaposlio ženu – Saudijku da vozi njegov avion. U septembru 2009. otvoren je prvi (i za sada jedini) muško-ženski univerzitet u Saudijskoj Arabiji: KAUST – King Abdula univerzitet za nauku i tehnologiju.

Dani vikenda su petak i subota, a nedelja je prvi radni dan. Pozorište, bioskope i koncerte nemaju, ali zato imaju festivale cveća, festivale urmi i festivale starih zanata. Jednom godišnje u gradu Jana Drijah održava se nacionalni Festival i trke kamila na kojima učestvuje preko 2.000 kamila. Benzin je neverovatno jeftin, 1 litar košta 0,67 rijala (oko 11 centi), što znači da za 1 evro možete da kupite više od devet litara benzina. Poznati su po brzoj vožnji na autoputevima. Ovde ćete videti najneobičniji saobraćajni znak koji ne postoji nigde drugde na svetu: „Oprez: kamile prelaze put“ i kamile kako šetaju pored puta kao po korzou.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari