Padova je jedna od najstariji renesansnih gradova na severu Italije, a nakon Bolonje ima drugi najstariji univerzitet na svetu, osnovan 1.222. godine. Danas je to grad mladosti sa više od 60.000 studenata iz celog sveta. Inače, prva žena koja je uopšte diplomirala u svetu, bila je briljantna Elena Lukrecija Kornaro Piskopija, i to 25. juna 1678. godine u Padovi.

Poticala je iz venecijanske plemićke obitelji. Zbog velikog interesovanja, odbrana doktorata iz filozofije održala se u prepunoj crkvi Svetog Antonija, uz ovacije i aplauz prisutnih profesora, studenta, venecijanskih senatora i gostiju sa drugih univerziteta.

Mnoge palate i crkve poznate su po freskama Đota i drugih velikih majstora renesanse. Milioni vernika svake godine dolaze da vide veličanstvenu baziliku Sv. Antonija. Padova je nekada bila utvrđen grad, a za vreme venecijanske vlasti zidine od cigle su obnovljene i pojačane, i napravljeni obrambeni kanali, koji su ujedno i bili plovni put do Venezije preko reke Brente. Zidine su i danas mestimično vidljive, ali više o tom periodu svedoče brojni ulazi u grad i njihove utvrđene kamene porte.

Unutar starog grada, severni deo čine uske uličice i nekoliko prekrasnih trgova sa desecima još lepših palata. Najimpresivnija i najveća je Palaco Rađione. Izgrađena je na 90 stubova. Donji deo, gde je pijaca datira još iz 1166. godine, dok su sprat i impozantna sala visine 40 metara izgrađeni 1219. godine. Zidovi su kompletno oslikani sa 500 fresaka. Unutar je ogromna drvena statua konja. Plata je nekada služila kao građanski sud.

Ako turisti traže mesto gde se stanovnici Padove najviše okupljaju, mora se otići do glavne trgovačke ulice i trga Kavur. U Palaco Moroni je sada gradska uprava. Pored nje je sada kultno mesto cafe Pedroki, u palati iz 1831. godine. Zovu ga „cafe bez vrata“, jer je do prvog svetskog rata bio otvoren danonoćno, 24 sata. Međutim, ako dođete u vreme feragoste, ovaj kafić biće zatvoren, kao i mnogo toga u Padovi. Turiste malo ljuti i zatvaranje većine muzeja i crkava od 12 do 15.30 sati, pa je dosta teško isplanirati obilazak.

Prekoputa gradske uprave i cafea Pedroki je palata Bo. Tu je smešten deo Univerziteta u Padovi. Zaista vredi videti učionice i svečane sale ukrašene sa stotinama grbova rektora, freskama poznatih studenata i drvenu katedru sa koje je predavao Galileo Galilej. Impresivno je videti i drveni amfiteatar na katedri anatomije iz 1594. godine, gde su studenti stajali u šest, sedam redova i posmatrali obdukcije.

Uz samu reku smestio se park sa ostacima rimske arene. Pored arene je crkva i muzej Eremitami, u okviru koga je famozna kapela Skrovenji iz 1303. godine. Đotu je trebalo dve godine da je oslika freskama, na kojima dominira plava boja, pogotovo na svodu, koja je u to doba bila izuzetno skupa. Na nekim slikama Đoto je hrabro pokazao da se odlazak u raj može i kupiti, a nije se libio da naslika biskupa, kojem iz usta umesto jezika izlazi zmija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari