Ovo leto bilo je, kao i svugde, nenaklonjeno turistima. More hladnjikavo, a kiša navraćala skoro svaki dan. Tako je bilo i u Budvi, iako sam ja sa ženom uspeo da skrpim u avgustu 21 dan bez dnevne kiše i sa, kao retko kad, toplim morem.

Tamo imam jednu malu garsonjericu u po Starog grada, na dva minuta od plaže. Ako je Budva najpoznatije crnogorsko letovalište (gde se divno provodite i zimi), onda je Stari grad najpopularniji kutak u Budvi. Skoro će trideset godina kako iz godine u godinu najlepše letnje dane provodim baš u Budvi, baš u Starom gradu, i do kraja života to mi neće dodijati.

Ali da se ja ne bavim propagiranjem crnogorskog turizma. Hteo sam da vam ispričam jednu sasvim drugu priču, doduše ipak budvansku. Leti na budvanskim plažama možete sresti ljude i porodice iz vascelog sveta; dobro, trenutno su najbrojniji Rusi, pa za trenutak imate utisak da ste u ruskom letovalištu. Ali, istine radi, valja reći da na budvanskim ulicama i u budvanskom moru možete sresti i ljude iz skoro svih krajeva sveta.

Upravo se spremam da vam, ako dozvolite, kažem nešto o jednoj engleskoj porodici koju već godinama srećem u tom prekrasnom mestu. Šta će ona tu? Pa da se kupa i sunča, kao i sav ostali svet. No, ta engleska porodica srodila se sa tom sredinom. Kako? E, tu je ono što je i mene zbližilo za čitav život sa tim ljudima. Budvanka i Beograđanka, Bojana je ćerka profesorice engleskog jezika, koja je kao majka dobro razumela život i postarala se da Bojana skoro svake godine ide u London da usavršava jezik, uz studije prava, koje je briljantno završila. Pošto je diplomirala i okončala postdiplomske studije, neko, nadležan, zapazio ju je i poslao na jednogodišnje usavršavanje u Briž, u koledž Evropske unije. Tamo je, na najlepši način, dala do znanja evropskim diplomatama preko kontrolnih ispita da raspolaže kompletnim znanjem engleskog i francuskog jezika, kao i poznavanjem evropskog prava. Posle završenog posla u Brižu, trknula je na zanimljivo naučno istraživanje u Firencu iz oblasti ‘zaštite ličnih podataka i ljudskog prava’ (data privacy), magistrirala i, usput, razume se, naučila italijanski. Vratila se otuda na staž u Brisel, centar Evropske unije. I tu je srela Džonatana Belamija /Bellamy/, jednog rasnog Engleza, inače advokata, i, naravno, uskoro se udala za njega. I tako se stekoše uslovi – ona lepa, on lep – da stvore solidan englesko-crnogorski porod. Kao priznati stručnjak u oblasti zaštite podataka i ljudskih prava, Bojana je napravila sjajnu karijeru u Engleskoj. Posle 12 godina provedenih u tehnološkoj i konsalting firmi Ačenture, kao globalna direktorka za zaštitu podataka, Bojana je danas predsednica visoko kotiranog Centra za informativnu politiku (Centre for Information Policy Leadership) u renomiranoj svetskoj advokatskoj firmi Hunton & Williams. Ona radi sa vodećim kompanijama u svetu, kao i sa Evropskom unijom, mnogim vladama i državnicima odgovornim za zaštitu podataka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari