Povodom previranja i raskola u Demokratskoj stranci Srbije Danas pokreće debatu o političkoj budućnosti desnice u Srbiji. Od naših sagovornika zatražili smo ocenu u kakvom je stanju desni politički spektar, te da li se on isključivo određuje kao „proruski i evroskeptični“. Zatim, da li desnicu određuje odnos prema monarhiji i republici. Konačno, da li je moguće na desnoj platformi ponuditi biračima i prepoznatljiv ekonomski program.


U Srbiji danas ne postoji nikakav politički spektar, ni desni ni levi, slično kao i devedesetih godina prošlog veka. I danas, kao i tada, politički sistem je pod hegemonom ulogom jedne stranke koja nije programski profilisana. Za nju se samo može reći da je ekstremno proevropska stranka što je neutralno spram levog i desnog u politici. Nevolja je u tome što su i sve druge parlamentarne stranke bezuslovno proevropski orijentisane. Jedina evroskeptična stranka doskora u parlamentu je bila DSS, i jedino ona je bila programski prepoznatljiva kao stranka desnog centra, ovako Slobodan Samardžić, profesor na Fakultetu političkih nauka i bivši potpredsednik Demokratske stranke Srbije, vidi desni politički spektar u Srbiji.

Upitan da li se desnica isključivo određuje kao proruska i evroskeptična, Samardžić, koji je nedavno napustio DSS i nalazi se među osnivačima Državotvornog pokreta, odgovara negativno.

– Naprotiv. Prava desnica bi se u Srbiji prepoznala kao stranka koja prvenstveno vodi računa o nacionalnim interesima. To načelno znači da bi ono državno „pro“ zavisilo od čisto nacionalnog računa. Drugim rečima, država nikada ne sme da bude trajno „pro“ bilo koga. To danas jasno vidimo po ceni koju plaćamo na našem putu pristupanja bez članstva u EU. I ekonomski i bezbednosni račun govori da je u postojećim okolnostima bolje učvrstiti saradnju sa Rusijom. Ali i ovo bez ulaženje u trajne saveze. Dakle, politička neutralnost, ističe Samardžić.

Po njegovom mišljenju za programsko profilisanje desnice u Srbiji odnos prema monarhiji i republici nije od presudne važnosti. „Ali svako kome je bliža desnica od levice neće biti ravnodušan prema monarhističkoj tradiciji Srbije i njenom monarhističkom poreklu kao države“, dodaje sagovornik Danasa.

Prema Samardžićevim rečima, moguće je da desna platforma ponudi biračima prepoznatljiv ekonomski program. „To je nacionalno-liberalni ekonomski program. To znači dominantno državna (a ne nadnacionalna ili međunarodna) regulacija neophodnog normativnog okvira sposobnog da podstiče preduzetništvo. Zatim, pretežno privatizovan proizvodni i uslužni sektor i očuvanje javnog sektora u strateški važnim oblastima, a u međunarodnim okvirima, serija sporazuma o slobodnoj trgovini“, navodi Slobodan Samardžić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari