Program Gitarijada Free Zone otvorio je drugi dan ove zaječarske manifestacije. U okviru ovog programa u bašti Irish Pub-a, koji se nalazi u samom centru Zaječara, najpre je od 17 časova održana tribina pod nazivom Barikada sajtova i trenutno stanje BiH rocka“, u kojoj su učestvovali Dragutin Matošević iz Tuzle i Branimir Lokner.

Matošević je istakao da je prošao kroz sve faze muzičkog delovanja da bi se na kraju zaustavio na radu na muzičkim sajtovima koji su prvenstveno posvećeni podršci demo sceni i bendovima koji tek počinju sa radom. Najpre je radio portal muzikabosnia.ba, dok je sada aktuelan sajt Barikada. Matošević smatra da je oko 2000. godine bilo više bendova nego danas i da su bili više motivisani da rade i stvaraju, dok su današnji bendovi uglavnom kratkoročni. Osim o stanju na BiH muzičkoj sceni, Matošević i Lokner razgovarali su i o tome šta sve jedan novi, mlad bend treba da preduzme da bi uspeo da se probije. „Danas nije dovoljno samo imati dobru muziku već bend mora da se potrudi i oko svih vidova promocije kako bi se predstavio široj publici i javnosti, na samo na internetu nego i na televiziji i u svim drugim medijima“, zaključio je Matošević.

Od 18 časova na istom mestu usledilo je premijerno prikazivanje filma o grupi Limunovo drvo, čiji je autor Branko Radaković. “Meni je bend Limunovo drvo značajan još od kada sam bio klinac i slušao grupe kao što su Šarlo Akrobata i Disciplina kičme i drugi, o kojima je ipak nešto rečeno i zabeleženo, dok se o Limunovom drvetu malo toga znalo, nije bilo video snimaka a i neki audio snimci su dugo čuvani u tajnosti”, rekao je autor i zaključio da ovaj film nije samo dokumentarac nego i film koji ima istorijsku vrednost. Film govori o kultnoj muzičkoj grupi Limunovo drvo koju su 1977. godine osnovali u Beogradu Milan Mladenović, Milan Stefanović i Dragomir Mihailović, a koja se raspala 1980. godine. Dvojica, danas živih, osnivača benda i njihovi prijatelji sa kojima su sarađivali, prisećaju se tog kreativnog razdoblja. Iako nisu objavili nijedan album, kroz svedočenja mnogobrojnih poznatih novinara, ličnosti iz sveta rok muzike i umetnosti, razotkriva se zbog čega je Limunovo drvojedan od najvažnijih srpskih muzičkih sastava. U 19 časova u Irish Pubu održana je promocija izdavačke kuće Croatia records, na World Music bini u centu grada svirali su bendovi Đura i mornari i Vrane kamene, a u okviru programa Gitarijada Visual održano je otvaranje 10. Međunarodnog salona Rok fotografije i izložbe fotografija „Iz zlatnog rudnika Zorana Trbojevića“, autora Zorana Trbojevića.

Na glavnoj bini program je od 20 časova otvorio niški pank-rok bend Dok 7, pobednici 45. Gitarijade po glasovima publike. Od 21 sat na Rock Stage trebalo je izađe Van Gogh, ali je nastup pomeren za posle takmičarskog dela programa jer, kako smo (polu)nezvanično saznali, Vang Gogh nije hteo da svira zbog toga što je u publici navodno bilo malo ljudi, tako da su “velikodušno ustupili” svoj termin demo bendovima. Prve takmičarske večeri nastupilo je sedam demo bendova, svaki sa po dve pesme. Prvi su bili M.E.C.E, ne baš tako mlad ali ipak demo bend. Zatim su svirali Krstaši iz Kraljeva, a nakon njih Hurleur iz Negotina koji, sudeći po reakcijama publike i količini fanova pristiglih iz njihovog grada, možda ima šanse da osvoji nagradu po glasovima publike. Nešto drugačiji zvuk doneo je hrvatski bend Das Rage iz Vukovara, koji je, usprkos malim tehničkim poteškoćama, dobro komunicirao sa publikom i pobrao dosta aplauza. Takođe iz Hrvatske, bend Wind Stain (Čakovec) imao je te večeri definitivno najoriginalniji zvuk, sa sjajnim gitarskim i bas deonicama i, po prvi put, sa tekstovima na engleskom jeziku. Usledio je ženski hevi metal bend Jenner iz Beograda, koji je malo (ili malo više) otišao nazad u kraj sedamdesetih, početak osamdesetih, dok su prvo takmičarsko veče zatvorili Slovenci Up n’ Downs.

Oko 23 sata Đule i ekipa izašli su na binu uz veliki hit „Neko te ima noćas“. Publika je uz ovacije dočekala ovaj kultni sastav koji je pokrenuo masu na Kraljevici. Ali pravi vrhunac večeri usledio je uz grupu Dubioza kolektiv, koji je od prve sekunde nastupa uspeo da napravi odličnu atmosferu i održi je do kraja. Nakon njih svirali su veterani zagrebačke hard n’ heavy scene Hard Time, dok je program zatvorio beogradski bend Karizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari