Mi bismo sami sebi morali da budemo inspiracija i napravimo sopstveni model ekonomije u skladu sa indikatorima koji su nama bitni, rekao je Kristijan Felber, tvorac koncepta Ekonomije za opšte dobro na promociji istoimene knjige u izdanju beogradskog „Interpressa“ održanoj juče u Domu omladine.


Vreme u kome živimo odlikuje visok nivo ekonomske nejednakosti, visoka potrošnja energije koja prouzrokuje ekološke krize i klimatski haos kao i nedostatak solidarnosti radi ostvarenja zajedničkog napretka i boljitka.

Naglasivši da je veliki problem našeg društva to što uporno traga za odgovarajućim ekonomskim modelom, dr Slobodan Ristić napominje da “na nivou naše službene javnosti, mi ne razumemo da sistem koji pokušavamo da reformišemo jeste u velikoj krizi”.

– Kapitalistička tržišna ekonomija je na izdisaju i ako se ne suzbije, neko će izdahnuti. Ova knjiga nam pruža neka alternativna rešenja koja su konkretno kod nas primenjiva. Cilj jesu kooperacija i solidarnost, a ovo je neka vrsta priručnika koji nam donosi nove instrumente. Ovo delo je važno jer se koncentriše na male ljude, na svakodnevnicu i preživljavanje svakog od nas- naglašava Ristić.

Princip ekonomije za opšte dobro podrazumeva primenu dobrih međuljudskih odnosa u privredi kao što su poverenje i saradnja jer naučna istraživanja zapravo dokazuju da dobri međuljudski odnosi predstavljaju faktor sreće i motivacije.

– Glavni pokazatelj ekonomskog uspeha danas jeste neprestani rast kapitala. Međutim, da li novac jeste cilj sam po sebi, ili je on sredstvo? Ovde je došlo do mešanja sredstava i ciljeva pa se uspeh meri po akumulaciji sredstava a ne po postizanju cilja, naglašava Felber i napominje da “ekonomija jeste samo instrument koji treba da prati vrednosti ljudskog društva kao i ekološke granice planete Zemlje”.

Kako je rečeno na tibini, što je bolji rezultat za opšte dobro, to će kompanija imati više finansijskih koristi kao što su manji porezi, manje carinske obaveze i slično.Tako pristup tržištu postaje lakši za eti;ke kompanije, a pravedni regionalni i ekološki proizvodi postaju ekonomičniji od nepravednih neetičkih globalnih proizvoda.

– Ekonomija za opšte dobro nije najbolji ekonomski model, niti finaliziran proizvod. Ali to nije ni zatvoren model jer je zapravo glavna ideja da individue grade svoj sopstveni model koji bi kasnije mogao biti primenjivan na globalnom nivou dok je jedini zahtev da svi elementi budu procesuirani kroz demokratsko odlučivanje jer smo svi mi suverene osobe koje imaju jednaka prava. Zadatak inteligentne ekonomije jeste da pomiri društvo- podvlači Felber.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari