Na sednici Gradskog veća izmenjene su i dopunjene odluke koje se odnose na određivanje zona za utvrđivanje poreza na imovinu i stope amortizacije, a kojim se snižava stopa poreza za određen broj stanovnika Beograda. Prema rečima gradonačelnika Siniše Malog, Grad je time pokušao da olakša plaćanje poreza na imovinu velikom broju sugrađana, a shodno ograničenjima koje postavlja Zakon o porezu na imovinu.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Doneli smo odluku da se stopa amortizacije poveća sa 0,8 na jedan odsto, što znači da će domaćinstva koja imaju starije objekte plaćati manji iznos poreza za 2016. Takođe, izmenićemo pojedine zona grada za koje smo uočili da nisu logične, a to su zone za delove Surčina, Čukarice, Novog Beograda. Naredne godine očekujemo izmenu Zakona o porezu na imovinu koja će verovatno promeniti metodologiju obračuna poreza, što je sistemsko i dugoročno rešenje. Ne čekajući tu odluku, mi želimo da izađemo u susret građanima koji su primetili nelogičnosti u svojim obračunima i da im olakšamo – rekao je Mali.

Nakon što je Radna grupa za zoniranje razmotrila primedbe i sugestije građana, predložene su izmene granica zona u pojedinim delovima grada.

Izmenom Odluke o visini stope amortizacije, povećana je godišnja stopa amortizacije sa 0,8 na jedan odsto, koliko može maksimalno iznositi po zakonu, za objekte obveznika koji ne vode poslovne knjige – fizičkih lica. Maksimalno ukupno umanjenje poreske osnovice po osnovu amortizacije ostaje 40 odsto, koliko je i propisano Zakonom o porezima na imovinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari