Nema novozaraženih od šuge u Kliničkom centru Srbije, a oboleli se uspešno oporavljaju – kaže za Danas Vesna Mioljević, načelnica Odeljenja za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija KCS. U Klinici za gastroenterologiju KCS, gde je bolest otkrivena početkom sedmice, i dalje su zabranjene posete.


– Tako će ostati do daljnjeg, odnosno dok se šuga u potpunosti ne iskoreni. Radimo sa redukovanim osobljem, jer je 16 zaraženih zdravstvenih radnika na kućnom lečenju. Među pacijentima nema obolelih, sem onog koji je i bio izvor zaraze – ističe Mioljević. On je, inače, inficiran takozvanom norveškom šugom.

– Klinička slika ove vrste šuge je drugačija od obične. „Norveška“ je infektivnija i zaraznija od obične, i teže se dijagnostikuje. To je i razlog zbog čega se medicinsko osoblje koje je bilo u kontaktu sa njim zarazilo – ukazuje Mioljević. Ona dodaje da se još uvek ne zna na koji način se pacijent zarazio norveškom šugom.

– Inkubacija kod ovog oboljenja je četiri do šest nedelja. Infekcija može da se prenese na druge čak i kad kod obolelog nema simptoma – naglašava Mioljević. Prema njenim rečima, situacija na Klinici za gastroenterologiju KCS je pod kontrolom, rade se svi oblici kontrole i prevencije, te ne postoji opasnost da se šuga proširi na druga odeljenja i klinike.

– Sve pacijente je pregledao kožni lekar, kao i osoblje koje je bilo u kontaktu sa zaraženima. Nema novoobolelih ni među osobljem ni među pacijentima i nema razloga za zabrinutost – ističe Mioljević, dodajući da se sa ovom infekcijom zaposleni u KCS često sreću, i da je to oboljenje koje se „u hodu uz adekvatnu terapiju brzo i lako leči“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari