Tribina „Ako nisi religiozan, zaboga, reci tako“ koju su organizovali udruženje „Ateisti Srbije“ i Centar za kulturnu dekontaminaciju održana je sinoć u bašti Centra u okviru kampanje „Popis 2011“, a sa ciljem ukazivanja na nepravilnosti koje se dešavaju u načinu popisa stanovništva i utvrđivanja broja vernika u Srbiji. Naime, kako navode članovi udruženja „Ateisti Srbije“ Vladimir Milovanović Sizif i Marin Gligo, problem se odnosi na pitanje koje je nejasno definisano u upitniku i koje samim tim utiče na netačne rezultate popisa.


– Rezultate poslednjeg popisa stanovništva u Srbiji iz 2002. godine pokazuju da u Srbiji ima 95 odsto vernika, od kojih su 85 odsto pravoslavne veroispovesti. Međutim, nezavisna istraživanja i studije ukazuju da je taj broj između 50 i 60 odsto – rekao je Milovanović.

– Problem je u što u Srbiji postoji nerazlikovanje etničke i verske pripadnosti. Ako za sebe kažete da ste Srbin, automatski morate biti i pravoslavac. Takođe, pitanje koje se u upitniku bavi religoznošću građana formulisano je tako da manipuliše njihovim odgovorima. Nako pitanja o etničkoj pripadnosti i maternjem jeziku, ide pitanje „Kojoj veroispovesti pripadate?“, čiji su ponuđeni odgovori problematično formulisani – naglasio je Gligo i dodao da se njihovo udruženje o ovome žalilo Republičkom zavod za statistiku, i da su zahtevali da isprave grešku tako što će pre pomenutog pitanja ubaciti novo pitanje – „Da li ste religiozni?“, čije će potvrdni odgovor usloviti pomenuto pitanje, ali da je njihov zahtev odbijen uz obrazloženje da je materijal već odštampan. Učesnici tribine, poput profesora sa Filološkog fakulteta Ljubiše Rajića, napomenuli su da je cifra broja religioznih u Srbiji na koju ukazuju poslednji popis bila često deo političe manipulacije, pa su tako namesto škola brojne građene crkve, iako je jako mali broj građana koji idu redovno u crkvu, čitaju Bibliju ili znaju „Oče naš“.

– Religija ne definiše jednu naciju – rekao je Rajić.

Svetlana Logar, psihlog i direktor istraživanja IPSOS-Strategic marketinga, naglasila je da je neophodno uraditi jedno temeljno nezavisno istraživanje koje će ukazati na prave rezultate broja vernika u Srbiji, i podsetila na neka ranija istraživanja koja pokazuju da 41 odsto stanovištva ide nekoliko puta godišnje u crkvu, dok njih 41 idu ređe od tog broja.

– Nije slučajno upitnik tako nejasno definisan, on je napravljen tako da bi se došlo do željenih rezultata – rekla je Logar.

Prema rečima učesnika i organizatora tribine, ovo je samo početak njihove kampanje koja ima za cilj da se što veći broj građana koji nisu vernici informiše zbog čega je važno da se na sledećem popisu izjasni kao nereligiozni.

– Podela procenata nereligioznih čini da religiozni budu posmatrani kao mnogo bitniji glasači, te i dalje omogućavaju velikim verskim zajednicama ogroman politički uticaj. Umesto značajnog broja nereligioznih, dobija se po nekoliko procenata nereligioznih i ponekoliko procenata netradicionalnih verskih zajednica (džadaja, pastafarijanaca i slično). Zato se preporučuje svima koji nisu religiozni da se tako i izjasne – objasnio je Gligo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari