Uprkos Izmenama i dopunama zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, na ulicama Beograda juče su pojedini taksisti i dalje vozili s popustom. U „Žutom taksiju“ navode da će to činiti dok gradonačelnik Dragan Đilas ne potpiše odluku o uvođenju jedinstvene minimalne cene.

Taksisti smatraju da ovakva odluka nije ustavna, te da ne postoji zakon koji ih može sprečiti da radi po nižoj ceni.

Izmene i dopune zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, koje su stupile juče na snagu, predviđaju jedinstvenu minimalnu cenu vožnje taksijem, za sva taksi vozila. To konkretno znači da više neće postojati popust na poziv, koji je do sada iznosio od 20 do 30 odsto. Prema odluci Grada, jedinstvena cena starta iznosi 140 dinara, kilometar u prvoj tarifi 55 dinara, a u drugoj 70 dinara.

Taksi udruženja: Beogradski, Pink, Taksi Bel i Nacionalni taksi, već su ukinuli popust, dok su ostala udruženja čekala da Izmene i dopune zakona o prevozu u drumskom saobraćaju stupe na snagu. Stevan Blagojević, predsednk Strukovnog udruženja taksi preduzetnika Beograda, smatra da je dosadašnji popust samo štetio taksistima jer su vozili ispod minimuma.

– Taksi nije socijalna kategorija, i on ima svoju ciljnu grupu. Smatram da se broj poziva neće smanjiti, jer je to stalna klijentela, kojoj taj popust i nije bitan – rekao je Blagojević. Blagojević ističe da se za sada neće ići na povećanje cene po kilometru.

Dejan Vidaković, taksista udruženja „Beotaksi“, saglasan je sa ukidanjem popusta na poziv.

– Posla ima jako malo. Od kada su uveli da svaki taksista mora da ima euro 3 vozilo, nisam u stanju da plaćam porez. Već četiri godine ga ne plaćam, a dnevna zarada je zaista mala, prosečno oko 3.000 dinara – rekao je Vidaković.

On smatra da ovo neće biti dugo na snazi jer će se time pojedinim taksistima smanjiti obim posla.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari