Tolbuhinu i Ždanovu ulice u centru grada 1Foto FoNet

Grad će na prvoj narednoj sednici Skupštine Beograda, već tokom maja, prihvatiti inicijativu koju je pre nekoliko meseci podneo ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, kao građanin Beograda, da „sovjetski heroji maršal Fjodor Ivanovič Tolbuhin i general Vladimir Ivanovič Ždanov dobiju u prestonici ulice koje su dostojne njihovog dela i onoga što su učinili za oslobođenje našeg grada“, najavio je gradski menadžer Goran Vesić.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

“ Nebojša Stefanović je u svom pismu podsetio na veličinu dela ovih sovjetskih heroja i obavezu našeg društva da njihovo delo pamtimo i da se dostojno odužimo kako njima tako i Crvenoj armiji, koja je dala odlučujući doprinos oslobađanju Beograda od nacističkog okupatora “ rekao je Goran Vesić i dodao da je Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Grada prihvatila ove predloge.

Vesić je rekao da će Komisiji biti predloženo da dosadašnja Ulica Goce Delčeva na Novom Beogradu dobije ime Bulevar maršala Tolbuhina, a Pohorska da dobije ime Ulica generala Ždanova. On je dodao da maršal Tolbuhin i general Ždanov zaslužuju dostojnije ulice od onih koje su im dodelile bivše vlasti u Ripnju i na Lazarevačkom drumu na Čukarici i da su „predložene ulice na Novom Beogradu zaista pravi način da se odužimo ovim herojima“.

“ Danas, kada Evropa slavi 71. godišnjicu pobede nad fašizmom i Dan Evrope, koja je stvorena na temeljima antifašizma, slobode i demokratije, Grad se pridružuje ovoj proslavi porukom da se seća heroja Drugog svetskog rata koji su dali odlučujući doprinos pobedi nad fašizmom u Srbiji “ rekao je Vesić i dodao da je antifašistički pokret u bivšoj Jugoslaviji bio najsnažniji u čitavoj od nacista porobljenoj Evropi, čime smo dali veliki doprinos pobedi nad fašizmom.

Vesić je rekao da je odluka da se promeni ime ulici Goce Delčeva prirodna, s obzirom na to da Delčev, koji je bio osnivač, vođa i ideolog MRO (Makedonska revolucionarna organizacija) 1893. a potom i BMORO (Bugarska makedonsko-odrinska revolucionarna organizacija), nije zadužio ni Srbiju a ni Beograd svojim delima. „Politika organizacija kojima je rukovodio Delčev bila je izrazito antisrpska, tako da nema razloga da Delčev ima ulicu u Beogradu, bez obzira na to što mi poštujemo koliko on znači drugi narodima“, naveo je Vesić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari