Manjak novca u kućnom budžetu, ali i različiti drugi razlozi teraju majke da se ranije odvoje od svojih beba i daju ih u jeslice. Iz Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu poručuju da deca koja se upisuju u predškolsku ustanovu mogu imati najmanje šest meseci.


Snežana Đurić sekretarka obrazovanja i dečje zaštite kaže da Grad može da obezbedi uslove za otvaranje mlečnih kuhinja, ali da do sada nije bilo dovoljno zainteresovanih roditelja, kako bi se formirala grupa od najmanje sedam beba. Prema rečima sekretarke, do donošenja Zakona o predškolskom obrazovanju i vaspitanju u vrtić su mogla da idu samo deca sa navršenih godinu dana. Njegovim usvajanjem 2009. godine otvorena je mogućnost da i mlađa deca pođu u obdanište.

-Sekretarijat za dečju zaštitu tada je formirao Komisiju za izradu predloga mera za obezbeđenje uslova za ishranu dece mlađe od godinu dana u predškolskim ustanovama. Komisija je u svim predškolskim ustanovama, u saradnji sa direktorima i nutricionistima, obilazila vrtiće i razmatrala njihove mogućnosti za prijem beba. Osnovni uslovi koji su objekti morali da zadovolje je da već imaju jaslene grupe, ali i prostor za prijem grupa za bebe, u kojima mora biti sedam beba – objašnjava Đurićeva. Ona dodaje da osim adaptacije kuhinja u mlečne i kupovine neophodne opreme, sobe za bebe moraju da imaju tople podne obloge, koje ne izazivaju alergije, ogradice na krevetićima i prostor za vežbe za razvoj psihomotorike i govora.

Iz Sekretarijata podsećaju da su mališani iz poplavom zahvaćenog Obrenovca mogli da konkurišu u bilo kojoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari