Jednočasovnom štrajku upozorenja, koji je organizovao Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, juče se odazvalo četiri od ukupno 17 Domova zdravlja, koliko ih ima na teritoriji Beograda, izjavio gradski sekretar za zdravstvo dr Zoran Blagojević.


– U Domu zdravlja u Obrenovcu štrajkovao je jedan lekar, u Domu zdravlja Vračar desetak njih, u Rakovici osmoro, dok je u jednom ogranku Doma zdravlja Novi Beograd štrajkovala samo prva smena, a druga ne“, naveo je podatke iz Domova zdravlja Blagojević.

On je kazao da se prvog dana štrajka većina lekara ipak opredelila za posao, dok je samo manji broj pristupio štrajku upozorenja.

Potpredsednica Sindikata lekara i farmaceuta Milica Nikolić-Urošević rekla je ranije da će članovi tog sindikata do 25. juna dva puta dnevno organizovati jednočasovni sstrajk upozorenja tokom kojeg će zbrinjavati samo hitne slučajeve.

Nikolić-Urošević nije mogla da precizira koliko Domova zdravlja i lekara učestvuje u štrajku, ali je navela da taj sindikat nema predstavnike samo u dva Doma zdravlja – Domu zdravlja Grocka i Voždovac.

Ona je istakla da su razlozi za štrajk loša organizacija rada, prekomerno administriranje, nemogućnosti lekara da pacijentima posvete dovoljno vremena, kao i najavljeni predlog Gradskog sekretarijata za zdravstvo da se radno vreme Domova zdravlja produži za sat vremena, odnosno do 20 sati uveče.

Gradski sekretar za zdravstvo objasnio je ranije Tanjugu da je reč samo o predlogu, a ne odluci, da se produži radno vreme Domova zdravlja i naveo da sedam Domova zdravlja već sada radi od sedam do 20 sati, devet njih od sedam ujutru do 19 uveče, a da jedan Dom zdravlja u Beogradu radi do 19.30 sati. Blagojević je objasnio da će produžetak radnog vremena u domovima zdravlja omogućiti lekarima da se više posvete pacijentima, ali i ispune normu od 40 radnih sati nedeljno koja je predviđena Zakonom o radu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari