Sekretarijat za zaštitu životne sredine podneo je inicijativu gradonačelniku da se prošire nadležnosti gradske ekološke inspekcije zbog velikog broja pritužbi Beograđana na preglasnu muziku iz splavova i kafića. Proširenjem nadležnosti inspekcija bi mogla da naplaćuje kazne ili zatvara objekte koji ne poštuju dozvoljen nivo buke od 30 do 60 decibela.


– Prebukirani smo pozivima građana koji nam se obraćaju u sve većem broju. Najviše žalbi stiže sa teritorije opštine Novi Beograd i Zemun, gde se nalazi veliki broj objekata na vodi, kao i iz Starog grada, Čukarice, a takođe i sa Savskog venca, Palilule i Zvezdare. Gradska ekološka inspekcija je tokom jula sprovela akciju prilikom koje su obišli 154 najproblematičnija lokala i to 70 objekata na vodi, a 84 u stambenim zgradama. Posle detaljnog opisa predložila je da se ograniči radno vreme bašta ugostiteljskih objekata do ponoći, kao i rad muzičkih uređaja, a da kafići mogu da rade puno radno vreme a da pri tom ne uznemiravaju ostale građane – rekla je za Danas pomoćnica sekretara za zaštitu životne sredine Vesna Đorđević.

Inače, problem buke sa splavova i kafića u prestonici traje već više godina unazad i, kako kaže Đorđević, porodice koje su svakodnevno izložene previsokom nivou decibela bivaju prinuđene da iznajmljuju hotelske sobe kako bi imale sopstveni mir.

– Problem predstavljaju i propisi po kojima inspektori našeg sekretarijata mogu da nalože merenje nivoa buke samo stacioniranih muzičkih uređaja, a ne i nivo buke žive muzike. Takođe, vlasnicima u čijem je lokalu izmeren viši nivo buke od dozvoljenog ekološki inspektori sugerišu da smanje muziku, ali je po njihovom odlasku oni ponovo pojačaju – navodi Đorđević.

Takođe, prema njenim rečima, u procesu legalizacije objekata trebalo bi obratiti posebnu pažnju na one koji prave buku, jer se tim novim lokalima ne može ući u trag i samim tim ekološki inspektori problem preglasne muzike ne mogu da reše.

 

„Najglasnije“ ulice

Najbučniji delovi grada su Zemunski kej, zbog velikog broja splavova i objekata na priobalju, dok na opštini Novi Beograd problem prave lokali u blokovima 44, 45 i 70. Na teritoriji Starog grada građani se najviše žale na ulicu Strahinjića bana, Obilićev venac, Gospodar Jevremovu, Svetogorsku, Siminu, Skadarsku, a na Vračaru pritužbe stižu iz Jevremove, kralja Aleksandra i Resavske. Takovska, Cvijićeva, ugao Starine Novaka i Bulevar kralja Aleksandra najbučniji su delovi opštine Palilula. Na Savskom vencu najviše kafića sa preglasnom muzikom ima u ulicama Kneza Miloša, Svetozara Markovića i Kralja Milutina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari