Geološki zavodi Srbije i Finske potpisaće danas protokol o saradnji u geološkim istraživanjima. Saradnju dveju zemalja, mada je i dosad bila solidna, ovim činom podižemo za lestvicu više i to na inicijativu ambasadora Finske.

Ovim sporazumom, Srbija dobija mogućnost da nastupa na evropskom tržištu budući da je Finska članica EU, a sa njom ćemo imati lakši pristup projektima iz geologije koje možemo da radimo ne samo u Srbiji već i u Evropi – rekao je u Boru državni sekretar Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Tomislav Šubaranović. Šubaranović je zajedno sa menadžmentom RTB Bor razgovarao sa predstavnicima Geološkog instituta koji su u Bor došli zajedno sa ambasadorom Finske u Srbiji, koji je posredovao u razgovoru o uspostavljanju saradnje skandinavske naučnoistraživačke kuće i basena u oblasti geologije i istraživanja.

– I Bor, i Srbija, i Finska imaju veliki potencijal u rudarstvu. Zato nam je izazov da ovu granu industrije postavimo kao osnov ekonomskog razvoja naših država, uz modernizaciju i rešenja koja se ne zasnivaju samo na rudarstvu, već i na poštovanju ekoloških principa – istakao je finski ambasador Peko Orpana.

Direktor Geološkog instituta Finske Elijas Ekdal ovom je prilikom podvukao važnost pronalaženja novih resursa i reciklaže starih materijala. Prema njegovim rečima, ekološki zahtevi u svetu su sve stroži i jači, što je dobro.

– Saradnja sa Geološkim institutom Finske može biti u oblasti zajedničkog istraživanja bogatijih ležišta na velikim dubinama, nastupa na „trećem“ tržištu i eksploataciji tehnogenih sirovina – smatra direktor RTB Bor Blagoje Spaskovski.

– Ako hoćemo da budemo svetski rudnik, onda moramo da sarađujemo sa svetskim kućama, najpre zbog znanja, a onda i zbog toga što su oni bliži evropskim fondovima i jači u pogledu kapitala – izjavio je Spaskovski.

Prvi čovek basena Bor naveo je takođe da finski Geološki institut dolazi da pomogne kombinatu bakra da zajedno dođu do više koncentrata i popune kapacitete nove topionice u Boru. To se može učiniti na više načina, o čemu smo razgovarali sa čelnim ljudima finske naučnoistraživačke kuće – kaže Spaskovski.

– Prvo, možemo zajedno istraživati partije bogatije bakrom na većim dubinama, što je najbrži i najjeftiniji način dolaska do profita. Drugo je povećanje kapaciteta, za koje nam nedostaje kapital, a treće je eksploatacija bakra iz tehnogenih sirovina kojima RTB raspolaže – kaže prvi čovek RTB Bor.

Socijalna dozvola

– Rudarstvo mora da dobije tzv. socijalnu dozvolu za rad da bi moglo dalje da se razvija, jer danas, primera radi, u Finskoj izdavanje istražnih dozvola traje četiri do pet godina. Zbog toga je Finska lansirala Zeleni program za zeleno rudarstvo, koje je budućnost. Vlada je u njega uložila 60 miliona dolara, i time je, u stvari, naš Institut i samu državu deklarisala kao pokretačku silu za sva dešavanja u rudarskoj industriji do 2030. godine. Rukovodimo se načelom da je geološko istraživanje osnova za dalji razvoj i ekonomski napredak jedne zemlje i intenzivno radimo na tome da takva vizija postane stvarnost – ocenio direktor finskog Geološkog instituta, dodajući da u Finskoj postoji 40 kompanija koje se bave rudarstvom, da imaju projekte u 12 država, kao i da će narednih dana razgovarati o mogućnostima – razvoja saradnje sa Srbijom i RTB Bor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari