U Paviljonu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, zahvaljujući ljubaznosti meksičke ambasade, a na inicijativu Filozofskog fakulteta, u okviru Dana meksičke kulture otvorena je izložba „Govor tela“ čuvenog meksičkog slikara i vajara Horhea Marina koja se može pogledati do 12. marta i koja je već obišla pola zemaljske kugle. Novi Sad je jedini grad u Srbiji u kome će ova izložba biti dostupna javnosti i to je idealna prilika da vidimo kako stvara jedan savremeni autor koji je publiku udostojio i lične izjave tako što je snimio svoju zahvalnost i pozdrav novosadskoj publici. Na samom otvaranju ove izložbe, najbrojniji su bili studenti Filozofskog fakulteta, ali i drugih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, profesori, novinari i dekan Filozofskog fakulteta prof. dr Ivana Živančević Sekeruš.

Brojnoj publici se najpre obratio prorektor za međunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Pavle Sekeruš i istakao da „Univerzitet u Novom Sadu nije samo mesto fundamentalnih tehnoloških istraživanja, već i mesto mudrosti i lepote, filozofije, umetnosti i književnosti“. Potom je ambasador Meksika u Srbiji, gospodin Hose Evaristo Ramon Šilotl Ramires otvorio izložbu izrazivši svoju radost što je u Novom Sadu i želju da se saradnja između univerziteta u Srbiji i Meksika unapredi „jer su najveće bogatstvo jedne zemlje upravo njeni visokoobrazovani ljudi“. Zatim je poželeo da se Novi Sad pobratimi sa gradom Tolukom, sa kojim Univerzitet već sarađuje. Prisustvo na Danu meksičke kulture u Novom Sadu je bila prva aktivnost ambasadora otkako je pre mesec i po dana stigao u Srbiju.

Nakon izložbe program je nastavljen na Filozofskom fakultetu tribinom „Moderni klasici meksičke književnosti“ posvećenom dvojici velikih meksičkih pisaca – jedinom meksičkom nobelovcu, Oktaviu Pasu, i velikom romanopiscu, dobitniku brojnih nagrada, najvećem književnom intelektualcu u Meksiku, Karlosu Fuentesu. Svečana sala Filozofskog fakulteta bila je mala da primi sve zainteresovane koji su želeli da čuju nadahnuta izlaganja dr Ksenije Šulović i Bojane Kovačević Petrović, koje su predstavile ova dva giganta meksičke književnosti, a koji su, kako i sami kažu, bili Hispanoamerikanci, kosmopolite, diplomate. Obojica su istraživala svoju domovinu kroz prehispanske civilizacije Maja, Asteka i drugih naroda, obojica su bili zainteresovani za identitet Meksika, svaki na svoj način, jedan kroz poeziju, više srcem, drugi kroz prozu, malo više intelektom, ali su zapravo težili tokom čitave dugogodišnje i višedecenijske karijere da zađu u srž svoje zemlje i svog naroda, da ostave veoma dubok trag i da, na kraju krajeva, provociraju bolju budućnost za svoj Meksiko koji su toliko voleli.

Njegova ekselencija, ambasador Šilotl Ramires je prilikom obraćanja prisutnima izrazio svoje izuzetno zadovoljstvo tako velikim interesovanjem za meksičku kulturu i književnost. Dan meksičke kulture upriličen je za studente, profesore i saradnike Univerziteta u Novom Sadu, ali i sve zainteresovane Novosađane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari