Nemački ministar finansija Volfgang Šojble zalupio je vrata mogućnosti da Britanija ostane na jedinstvenom tržištu ako njeni birači 23. juna odluče da zemlja treba da se otcepi od Evropske unije, zaključuje Gardijan komentarišući Šojbleov intervju koji će danas (subota) izaći u Špigelu.

                       

U najnovijem izdanju hamburškog nedeljnika posvećenom „Bregzitu“ Šojble je isključio mogućnost da bi Britanija, posle izlaska iz EU, mogla da sledi model Švajcarske ili Norveške i uživa prednosti jedinstvenog tržišta. „To neće funkcionisati. To bi zahtevalo da se zemlja koja sada želi da ode iz kluba (EU) povinuje njegovim pravilima“, rekao je Šojble.

„Ako se većina u Britaniji odluči za „Bregzit“, to će biti odluka protiv jedinstvenog tržišta. Napolju je napolju. Unutra je unutra. Suverenitet britanskog naroda se mora poštovati“, istakao je Šojble.

Izjavom nemačkog konzervativnog političara je, navodi Gardijan, izgleda isključena opcija „obrnutog Mastrihta“ koju su nezvanično u medijima pokrenuli neki britanski poslanici i vladini izvori i koju bi većina u britanskom parlamentu iskoristila da zemlja posle „Bregzita“ zadrži pristup jedinstvenom tržištu. „NJihov prvi cilj bi verovatno bio da uprkos „Bregzitu“ Ujedinjeno Kraljevstvo ostane na jedinstvenom tržištu učlanjenjem u Evropski ekonomski prostor (EEA), u kojem su Norveška, Lihtenštajn i Island koji nisu u EU“, piše list.

Jedinstveno tržište – kojem pristup ima i Švajcarska koja nije članica EU niti EEA – jamči slobodan protok ljudi, dobara i usluga unutar EU. Do sada se u političkim krugovima u Berlinu pretpostavljalo da je Šojbleovo Ministarstvo finansija otvorenije za pregovore o nekoj vrsti pridruženog članstva za Britaniju u slučaju otcepljenja. Sada je ta fleksibilnost umanjena.

„Evropa će funkcionisati i bez Britanije ako je to neophodno… U nekom trenutku Britanci će shvatiti da su doneli pogrešnu odluku. A onda ćemo ih jednog dana primiti nazad, ako to budu želeli“, rekao je Šojble za Špigl.

Bilo bi čudo, smatra Šojble, kada otcepljenje Britaniji ne bi donelo ekonomske probleme; što se tiče EU, posledice „Bregzita“ bi bile dramatične. Zbog toga će, najavljuje, sa svojim kolegama iz evrozone učiniti sve što je moguće da te posledice obuzda. „Spremamo se za sve moguće scenarije kako bismo obuzdali ove posledice“, dodao je Šojble.

On smatra mogućim da će i neke druge zemlje EU slediti primer Britanije posle referenduma 23. juna. „Kako će, na primer, Holandija reagovati, kao zemlja koja ima tradicionalno bliske veze sa Britanijom? Za EU je važno poslati poruku da smo razumeli njeno glasanje i da smo spremni da iz njega izvlačimo pouke“, rekao je Šojble.

Gardijan ocenjuje da je Šojble hladnim tušem odgovorio na predloge da Francuska i Nemačka treba da na odlazak Britanije reaguju ubrzavajući integraciju unutar EU: „To bi bilo banalno; mnogi će se s pravom pitati zar mi političari još nismo razumeli (poruku britanskog referenduma)“.

„Čak i u slučaju da tanka većina britanskih birača odbaci povlačenje (iz EU) to bi trebalo da shvatimo kao uzbunu i upozorenje da se ne može nastaviti kao do sada. U svakom slučaju moramo ozbiljno da razmotrimo smanjivanje birokratije u Evropi“, naveo je Šojble.

Špigel, koji prodaje, otprilike, 800.000 primeraka po broju, povećao je tiraž za današnje dvojezično izdanje za Ujedinjeno Kraljevstvo i smanjio cenu sa 5,20 funti na dve funte. Na naslovnoj strani piše: „Molimo vas, ne odlazite!“.

U uvodniku, nedeljnik ističe da iako je prekasno „da ubedimo Britance da vole EU, možda možemo iskoristiti ovu priliku da pomenemo koliko se ostatak Evrope njima divi. Neverovatno je da oni izgleda ne vide koliko su oblikovali kontinent, koliko ih cenimo ovde, koliko se mi Nemci osećamo bliskim sa njima“. „Nemačka je preko Kanala (La Manša) uvek gledala sa izvesnom dozom zavisti… Na našoj emocionalnoj karti Evrope, Italijani su uvek bili odgovorni za ljubav i dobru hranu, Francuzi za lepotu i eleganciju, a Britanci za nonšalantnost i napredak. Oni imaju jednu vrstu unutrašnje nezavisnosti – uz bezbroj antiautoritarnih, prkosnih sklonosti – koja nama Nemcima nedostaje. Mnogo toga što se dešavalo u Britaniji pre ili kasnije se prelivalo kod nas, snažeći naše kulturne veze“, zaključuje se u uvodniku.

Odajući priznanje britanskom kulturnom izvozu od „DŽejmsa Bonda do frizure Tvigi“, autori nedeljnika su poručili da Britaniji žele da ponude „čvrst stisak ruke, udružen s iskrenim, nepokolebljivim apelom: ostanite (u EU)“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari