Vođa prelaznih libijskih vlasti Mustafa Abdeldžalil izjavio je da će islam biti osnovni izvor zakonodavstva u novoj Libiji, ali da to neće biti „ekstremistička ideologija“.

Organizacija Amnesti internešenel optužila je u juče objavljenom izveštaju režim Muamera Gadafija za zločine protiv čovečnosti, ali i pozvala na kažnjavanje zločina koje su počinili borci bliski Prelaznom nacionalnom savetu. Juče nije bilo ofanzive na najveće gradove u rukama Gadafijevih snaga – Bani Valid, Sirt i Sebu.

– Nećemo prihvatiti nikakvu ekstremističku desničarsku ni levičarsku ideologiju. Mi smo muslimanski narod sklon umerenom islamu i ostaćemo na tom putu. Protiv nas biće svako ko pokuša da nam ukrade revoluciju, precizirao je vođa novih vlasti i nekadašnji ministar pravde Muamera Gadafija, koji je u subotu prvi put došao u Tripoli nakon izbijanja pobune.

UN su pozvale Prelazni nacionalni savet da ženama ustupi više ključnih funkcija i da u budućem ustavu vodi računa o jednakosti polova.

– Dobili smo nacrte novog ustava. Razumemo da su oni preliminarni i provizorni, ali nisu u skladu s modernim tokovima po kojima u politici ne učestvuju samo muškarci – kazao je norveški ambasador u UN Morten Vetland.

Kako sukob još nije okončan, pošto je Gadafi u bekstvu, a njemu bliski borci pokušavaju da odbrane poslednja uporišta, Amnesti internešenel osudilo je pokušaje prelaznih vlasti da umanje zločine svojih pristalica. Borci Prelaznog nacionalnog saveta „oteli su, po svom nahođenju zatvorili, mučili i ubili bivše pripadnike snaga bezbednosti osumnjičene za vernost Gadafiju, i zarobili su vojnike i strance greškom osumnjičene da su plaćenici“, navodi Amnesti i dodaje da Savet „okleva da ih pozove na odgovornost“.

U izveštaju Amnestija nema znaka jednakosti između Gadafija i novih vladara – tvrdi se da su zločini koje su počinile Gadafijeve snage veći, njihov spisak je duži i neki bi se mogli kvalifikovati kao zločini protiv čovečnosti.

Međutim, ni zločini pobunjenika nisu beznačajni, dodaje se u izveštaju. „Članovi i pristalice opozicije, labavo povezani pod rukovodstvom Prelaznog nacionalnog saveta, takođe su kršili ljudska prava i u nekim slučajevima počinili ratne zločine, premda su oni manjih razmera“, naveo je Amnesti. Ministar pravde u novoj vlasti Mohamed al-Alagi ne slaže se da se akcije pobunjenika mogu smatrati ratnim zločinima.

U međuvremenu, Saadi Gadafi, pukovnikov sin koji je u ponedeljak prešao granicu Nigera, izjavio je za Si-En-En da je tamo u „humanitarnoj misiji“. Prema njegovim rečima, hiljade Libijaca napustilo je svoje domove i pobeglo u Niger u strahu od libijskih pobunjenika, prenele su strane agencije. On je naglasio da želi da pregovara s novom vlasti i obezbedi garancije da će njegovim zemljacima biti omogućen bezbedan povratak na jug Libije.

Nafta punim kapacitetom 2012.

Pariz – Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuje da oporavak libijske proizvodnje nafte bude brži nego što se ranije prognoziralo, ali ne računa na pun kapacitet produkcije do kraja 2012. Poslednjih meseci, zbog borbi protivnika i pristalica Muamera Gadafija, proizvodnja nafte u Libiji je gotovo zaustavljena. Oporavak proizvodnje koči šteta napravljena u borbama na rafinerijama, lukama i naftovodima. IEA je juče saopštila da očekuje da Libija do kraja godine počne da pumpa 350.000 do 400.000 barela nafte na dan. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari